Poczta Polska jako operator wyznaczony do realizacji przesyłek w ramach e-doręczeń tj. usług PURDE i PUH, po raz kolejny podniosła ceny za obie usługi aż o 20%. To niezbyt optymistyczna wiadomość dla samorządów, które już o 1 stycznia 2025 r. będą zobowiązane do korzystania z systemu doręczeń elektronicznych.
Od 5 października br. cena za wysyłkę 1 przesyłki w ramach usługi PURDE to 5,30 zł netto a za wysyłkę 1 przesyłki w ramach usługi PUH to 8,35 zł netto. Na obie przesyłki został nałożony VAT w stawce 23%.
W związku z drastycznymi podwyżkami Związek Powiatów Polskich wystąpił o wyjaśnienia do Ministerstwa Finansów, dlaczego usługi PURDE i PUH nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.
Jak wskazuje ZPP, w ramach ustawy o doręczeniach elektronicznych, operator wyznaczony świadczy odpłatnie usługi: publicznego rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) oraz publicznej usługi hybrydowej (PUH). Na obie wymienione usługi został nałożony podatek VAT w wysokości 23%.
Podczas gdy powszechne usługi pocztowe (przesyłki listowe nierejestrowane, przesyłki listowe polecone, przesyłki listowe z zadeklarowaną wartością oraz paczki pocztowe do 10 kg) korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.
W związku z powyższym rodzi się pytanie dlaczego na usługi doręczenia elektronicznego PURDE oraz PUH, został nałożony VAT w stawce 23%, w sytuacji gdy przesyłki te są zarówno powszechne jak i świadczone w interesie publicznym. Co więcej, docelowo PURDE i PUH mają zastąpić tradycyjną korespondencję wysyłaną za potwierdzeniem odbioru.
Związek Powiatów Polskich w swoim piśmie wniósł o wyjaśnienie, dlaczego ustawodawca nie zdecydował się na objęcie zwolnieniem od podatku od towaru i usług przesyłek wysyłanych za pośrednictwem systemu e-doręczenia PURDE i PUH i są one opodatkowane w wysokości 23% VAT.