Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wypłatą 500 plus zajmą się ZUS zamiast gmin

Wypłatą 500 plus zajmą się ZUS zamiast gmin fotolia.pl

Rząd szykuje rewolucje wypłatach świadczeń. Najpierw pojawił się pomysł, aby obsługa programu Dobry Start zajęły się Zakłady Ubezpieczeń Społecznych – szczegółowe rozporządzenie jest obecnie procedowane. Teraz z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej docierają głosy, jakoby od roku 2022 wypłacaniem świadczenia 500 plus zajmował się również ZUS.

Obecnie obsługą obydwu programów zajmują się samorządy – głównie gminy. Rząd planuje aby zadanie to przejął w całości ZUS. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez gminy. Samorządy będą kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń - maj 2022 r.

Podobnie jak w przypadku projektowi dotyczącemu wypłaty świadczenia Dobry start, również w przypadku świadczenia wychowawczego przewidziano składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej oraz wypłatę świadczenia wyłącznie na konto bankowe.

Przeniesienie zadania do realizacji ZUS, jak wskazują rządzący, ma na celu optymalizację kosztów związanych z obsługą świadczenia.

Jak wskazywał już Związek Powiatów Polskich, podczas posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST, takie zmiany spowodują pogorszenie dostępności do świadczeń – należy pamiętać, że nie wszyscy rodzice czy opiekunowi zastępczy posiadają komputer z dostępem do Internetu, co więcej pomimo dostępu nie wszyscy potrafią korzystać z tego sprzętu. Siedzib y Zakładów Ubezpieczeń Społecznych, znajdują się dalej miejsca zamieszkania obywateli, niż urzędy gmin – zatem nawet możliwość uzyskania pomocy w wyplenieniu wniosku elektronicznego może być znacznie utrudniona. Ponadto należy pamiętać o osobach, które zostały zatrudnione w gminach lub jednostkach organizacyjnych gminy wyłącznie do wykonywania zadań związanych z obsługą świadczenia – istnieje realna obawa, że osoby te stracą pracę.

Czw., 27 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek