Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminne mieszkania dla dzieci z niepełnosprawnościami wciąż w fatalnym stanie

Gminne mieszkania dla dzieci z niepełnosprawnościami wciąż w fatalnym stanie fotolia.pl

Minęły dwa lata, jakie gminy dostały na przystosowanie mieszkań znajdujących się w ich zasobie do standardów, spełniających wymagania do zamieszkania przez dzieci z niepełnosprawnościami. Niestety, nie wszystkie gminy, stawiły czoła tym wymogom, a do Rzecznika Praw Dziecka napływają wciąż skargi od rodziców. Mieszkania bez łazienek, mieszkania na trzecim piętrze bez widny czy mieszkania, w których brak miejsca na rehabilitację – to tylko kilka przykładów niedogodności z jakimi muszą zmagać się ich mieszkańcy.

Rzecznik Praw Dziecka przypomina, że zgodnie z wynikami kontroli NIK opublikowanymi w sierpniu 2020 r. liczba rodzin, oczekujących na mieszkanie wzrastała, a czas oczekiwania na przyznanie lokalu komunalnego lub socjalnego wynosił niekiedy nawet kilkanaście lat.

W ustawie o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy wskazano, że zasady wynajmowania lokali gminnych powinny określać warunki, jakie musi spełniać lokal wskazywany dla osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności. Jednak nowy przepis ma zastosowanie dopiero po przyjęciu przez gminę nowej uchwały w sprawie lokali bądź zmianie dotychczas obowiązującej. I choć stare uchwały zachowywały ważność przez dwa lata od znowelizowania ustawy, termin ten minął 21 kwietnia tego roku. A nadal nie wszystkie uchwały dostosowane zostały do obowiązującego stanu prawnego.

Jak podkreśla Rzecznik dalszy wpływ spraw związany z trudnymi warunkami mieszkaniowymi rodzin dzieci z niepełnosprawnością jest szczególnie niepokojący w świetle podjętych działań prawodawczych oraz ubiegającego okresu przejściowego. Ponadto odpowiednie warunki mieszkaniowe są niezwykle ważne, szczególnie w obecnym stanie epidemii, gdzie w znacznej większości ograniczona została możliwość bezpiecznego przebywania poza miejscem zamieszkania.

Źródło: RPD 

Pt., 7 Mj. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek