Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pół miliona zł dla NGO-sów na pomoc kombatantom i działaczom opozycji w czasie epidemii

Pół miliona zł dla NGO-sów na pomoc kombatantom i działaczom opozycji w czasie epidemii fotolia.pl

Pół miliona złotych dla organizacji pozarządowych wspierających kombatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ogłosił nowy Otwarty Konkurs Ofert na pomoc najbardziej potrzebującym bohaterom naszej wolności w czasie trzeciej fali epidemii.

Nie wszyscy weterani zdążyli się zaszczepić. Niektórzy podczas trzeciej fali epidemii muszą chronić się w sposób szczególny, ponieważ ze względu na stan zdrowia szczepienia nie są dla nich w tej chwili rekomendowane. Właśnie z myślą o takich najbardziej potrzebujących obrońcach naszej wolności Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ogłosił kolejny konkurs dotacyjny. W sumie 500.000 złotych otrzymają organizacje pozarządowe na realizację inicjatyw, w ramach których do weteranów II wojny światowej, opozycjonistów z czasów PRL oraz ofiar represji wojennych i powojennych dowożone będą ciepłe posiłki, a także płyny dezynfekcyjne, maseczki i inne środki ochrony osobistej.

- To już czwarty - od wprowadzenia stanu epidemii - konkurs dotacyjny, który ogłosiliśmy w trosce o bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Poprzednie trzy akcje przeprowadzone w 2020 i na początku 2021 roku, na które przeznaczyliśmy już niemal trzy miliony złotych, w znaczny sposób ułatwiły kombatantom wykonywanie wielu czynności dnia codziennego i pozwoliły ograniczyć kontakty z innymi osobami do niezbędnego minimum. Ponieważ zagrożenie w dalszym ciągu nie minęło, ruszamy z kolejnym programem dotacyjnym na pomoc tym, którzy w dalszym ciągu potrzebują wsparcia – informuje Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 

Urząd zachęca do składania ofert zarówno organizacje, które otrzymały dotacje w poprzednich edycjach Konkursu, jak również nowe podmioty. 

- Kolejne ogłaszane od wiosny 2020 roku przez Urząd Otwarte Konkursy Ofert na wsparcie podopiecznych UdSKiOR w czasie epidemii pokazywały, jak bardzo ta pomoc była potrzebna. Na szczęście wielu kombatantów jest już chronionych przed wirusem dzięki szczepionkom. Martwi jednak kolejna fala epidemii. Wiemy też, że nie wszyscy seniorzy zdążyli się zaszczepić, nie wszyscy też mogą to zrobić. Dlatego też zachęcam wszystkie – znane nam już i jeszcze nieznane – organizacje pozarządowe, które dostrzegają w swoim otoczeniu wymagających w dalszym ciągu szczególnej ochrony weteranów czy dawnych działaczy opozycji do przystąpienia do naszego nowego konkursu dotacyjnego. Oby – dzięki szybkiej poprawie sytuacji epidemicznej – mogła to być już ostatnia taka akcja – mówi minister Kasprzyk. 

W ramach ogłoszonego Otwartego Konkursu Ofert Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych będzie finansował lub dofinansowywał zakup codziennych posiłków wraz z kosztami ich dostarczenia dla uprawnionych osób oraz zakup środków osobistej ochrony sanitarnej, takich jak np. rękawiczki jednorazowego użytku, maseczki ochronne, odzież ochronna – zarówno dla seniorów, jak i przedstawicieli podmiotu realizującego zadania opiekuńcze. 

Więcej informacji o Otwartym Konkursie Ofert na świadczenie zadań opiekuńczych wykonywanych na rzecz środowiska kombatanckiego, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz innych uprawnionych w związku z obowiązującym stanem epidemii dostępnych jest na stronie internetowej Urzędu www.kombatanci.gov.pl w zakładce Dotacje.

 Oferty można składać do 19 kwietnia 2021 r. do godz. 16:15.

Źródło: www.kombatanci.gov.pl

Czw., 8 Kw. 2021 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś