Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP podejmuje walkę o ograniczenie skutków finansowych wdrożenia ustawy o pieczy zastępczej

ZPP podejmuje walkę o ograniczenie skutków finansowych wdrożenia ustawy o pieczy zastępczej fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich podjął kolejną inicjatywę zmierzającą do ograniczenia skutków finansowych wdrożenia ustawy o pieczy zastępczej. Skutki wejścia w życie tej ustawy, tylko w roku 2012, szacuje się na poziomie bliskim 800 mln złotych. Tymczasem w budżecie państwa na ten rok przewidziano kwotę dwudziestokrotnie niższą!

Praktycznie, w przypadku samorządów powiatowych i gmin wiejskich, skutki wdrożenia ustawy o pieczy zastępczej pochłoną jedyne wolne środki, które mogłyby być przeznaczone na wydatki majątkowe (projekty rozwojowe). W przypadku tej ustawy, nie zapewniając odpowiednich dochodów obciąża się samorządy nowymi wydatkami bieżącymi. Pogorszy to sytuację samorządów, które muszą, w myśl ustawy o finansach publicznych, zbilansować bieżące dochody i wydatki. Sfinansowanie nowych zadań dotyczących pieczy zastępczej pochłonie często całą, ewentualną nadwyżkę operacyjną!

Dlatego, podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ZPP zwrócił się do ministra Jerzego Millera z prośbą o pilne zwołanie zespołu kryzysowego z udziałem przedstawicieli środowisk samorządowych, ministra pracy i polityki społecznej oraz ministra finansów.

Determinacja w ratowaniu budżetów samorządowych odniosła skutek. Na prośbę ministra Jerzego Millera, ZPP przedstawi pisemną argumentację dla potrzeby zwiększenia nakładów na realizację nowych zadań (naszym zdaniem wchodzi także w grę zmiana zadań z obligatoryjnych na fakultatywne lub np. odroczenie ich realizacji w czasie, do momentu kiedy zapewni się samorządom środki adekwatne do skali nowych zadań). Następnie, w przeciągu dwóch tygodni zbierze się zespół rządowo – samorządowy i rozpatrzy wniosek ZPP. Dobrze rokuje osobiste zainteresowanie się problemem przez ministra Millera, który obiecał pilotować prace dotyczące rozwiązania tej kwestii, niezwykle ważnej dla gmin, powiatów i województw.

W chwili obecnej apelujemy do Państwa starostów i prezydentów miast na prawach powiatu o zebranie danych dotyczących skutków wdrożenia ustawy o pieczy zastępczej w roku 2012 (w części dotyczącej powiatów). W załączeniu przesyłamy krótką ankietę na ten temat oraz prezentację zwierająca metodologię wyliczenia kosztów wdrożenia ustawy oraz szczegółowy, przykładowy bilans dotyczący Powiatu wejherowskiego (korzystając z okazji, raz jeszcze dziękujemy Pani Iwonie Romanowskiej, Dyrektorowi PCPR w Wejherowie za współpracę ze ZPP oraz udostępnienie przygotowanych przez siebie materiałów).

Będziemy wdzięczni przedstawicielom miast na prawach powiatu za przesłanie także informacji o skutkach wdrożenia ustawy o pieczy zastępczej, w części dotyczącej samorządów gminnych.

Dane zebrane w trakcie badania ankietowego zaprezentowane zostaną podczas rozmów z przedstawicielami administracji rządowej, których tematem będzie znalezienie sposobów na zapewnienie samorządom odpowiednich środków na wdrożenie ustawy o pieczy zastępczej.

Prosimy o odesłanie ankiety na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w terminie do dnia 8 listopada 2011 r.

Łączę wyrazy szacunku

/-/ Rudolf Borusiewicz
Sekretarz Generalny
Związku Powiatów Polskich

Czw., 27 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka