Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozbawienie statusu bezrobotnego z powodu niestawiennictwa w PUP

Pozbawienie statusu bezrobotnego z powodu niestawiennictwa w PUP fotolia.pl

Okres utraty statusu bezrobotnego oraz przyczyny uzasadniające długość tego okresu winny być określone w samej decyzji. Ponadto z akt administracyjnych powinno dokładnie wynikać dlaczego i na jakiej podstawie organ przyjął, że w sprawie zaistniała przesłanka czwartego niestawiennictwa skutkująca pozbawieniem skarżącego statusu osoby bezrobotnej. To w wydanej decyzji winien określić na jaki okres pozbawia skarżącego statusu bezrobotnego, wskazując jednocześnie fakty z których długość tego okresu wywodzi.

Sąd wskazał, że stosownie do treści art. 107 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, zaś uzasadnienie prawne - wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa.

Sąd wskazał, że organ podał jedynie, że "z posiadanych dokumentów wynika", że skarżący nie stawił się w PUP po raz czwarty. Niestety ani organ odwoławczy, ani sąd nie mógł dokonać analizy owych posiadanych dokumentów, bo akta administracyjne ich nie zawierają. W aktach znajduje się jedynie odręczna adnotacja sporządzona na piśmie. Nie wiadomo kto i na jakiej podstawie sporządził odręczną notatkę informującą w jakiej dacie nastąpiły kolejne "niestawiennictwa". W zaskarżonej decyzji organ odwoławczy podał w jakiej dacie przedmiotowe niestawiennictwa miały miejsce, ale nie wiadomo na jakiej podstawie organ poczynił takie ustalenia (czy np. na podstawie odręcznej anonimowej notatki).

Źródło: CBOSA

Pon., 3 Kw. 2017 0 Komentarzy
Bernadeta Skóbel
Redaktor Bernadeta Skóbel