Półmetek wdrażania Programu Kapitał Ludzki stał się okazją do podsumowań. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska przedstawiła najważniejsze dane dotyczące programu oraz pierwsze efekty. Do tej pory Program Kapitał Ludzki objął wsparciem ponad 3,1 mln osób, w tym 1,8 mln kobiet i podpisano26,6 tys. umów o dofinansowanie, o łącznej wartości ponad 29 mld zł. Wsparcie EFS bezpośrednio przekłada się na poprawę sytuacji poszczególnych grup na rynku pracy. 55% osób bezrobotnych i poszukujących pracy, które ukończyły udział w projektach w 2009 r., podjęło zatrudnienie w ciągu następnych 18 miesięcy. Wzrósł poziom zatrudnienia osób w grupie wiekowej 15-64 lata o blisko 5 pkt proc. z 54,5% w 2006 r. do 59,3% w 2010 r. W sferze edukacji nastąpił wzrost odsetka dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym, który wyniósł 70% w 2010 r. (wzrost o 11,5 pkt proc. względem 2006 r.). Co istotne, na obszarach wiejskich poziom upowszechnienia edukacji przedszkolnej wzrósł w tym czasie o 24 pkt proc. i wyniósł 43% w 2010 r.
Najchętniej ze wsparcia EFS korzystają jednostki samorządu terytorialnego, są beneficjentami ponad 40 proc. umów. Ponad 2,3 tys. instytucji skorzystało ze wsparcia służącego poprawie standardów zarządzania, a 10,1 tys. pracowników zakończyło udział w projektach dot. poprawy zdolności regulacyjnych administracji publicznej. Ponadto, 4,2 tys. pracowników administracji objęto wsparciem w projektach ukierunkowanych na wzrost jakości usług związanych z rejestracją działalności gospodarczej i funkcjonowaniem przedsiębiorstw.
PO KL staje się coraz ważniejszym mechanizmem wsparcia przedsiębiorców. 6,4 tys. umów zostało podpisanych przez przedsiębiorstwa. W programie notuje się bardzo wysoki udział MSP. Ponad 54 proc. projektów realizują mikroprzedsiębiorstwa. 409,2 tys. pracowników (w tym ponad 58,7 tys. osób w wieku 50+) skorzystało ze szkoleń w ponad 67,7 tys. przedsiębiorstwach. Około 11,3 tys. pracowników zagrożonych negatywnymi skutkami zmian gospodarczych w przedsiębiorstwach skorzystało z instrumentów szybkiego reagowania takich jak szkolenia, doradztwo czy wsparcie finansowe. 12,1 tys. osób otrzymało wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakresie rozpoczynania własnej działalności gospodarczej typu spin-off lub spin-out. Środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymało dotychczas blisko 100 tys. osób, w tym 23,7 tys. osób długotrwale bezrobotnych i 1,4 tys. osób niepełnosprawnych.
Celem Programu Kapitał Ludzki jest również wzmocnienie systemu oświaty, w tym przede wszystkim upowszechnianie edukacji oraz podniesienie jakości usług edukacyjnych. Do końca 2010 r. wsparto blisko 2,6 tys. ośrodków wychowania przedszkolnego, a programy rozwojowe wdrożyło 8,3 tys. szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych prowadzących kształcenie ogólne, a także 2,2 tys. szkół i placówek kształcenia zawodowego. Ponad 29,1 tys. nauczycieli uczestniczyło w doskonaleniu zawodowym, a przeglądem objęto 188 podstaw programowych w celu lepszego ich zorientowania na potrzeby rynku pracy.
W ramach działań wspierających integrację społeczną, ok. 105,5 tys. klientów instytucji pomocy społecznej zakończyło udział w projektach. Blisko 140 tys. klientów pomocy społecznej objęto kontraktami socjalnymi, które mają na celu mobilizację osób pobierających świadczenia socjalne do działań usamodzielniających i przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej.