W listopadzie zeszłego roku ruszył projekt Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie -Centrum DZWONI”. Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawnością intelektualną pozostających bez zatrudnienia, a zamieszkałych na terenie Warszawy oraz powiatu warszawskiego zachodniego.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL, dlatego udział dla osób bez pracy jest bezpłatny.
Centrum DZWONI realizuje autorski program aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych intelektualnie, a poszukujących zatrudnienia.
Program obejmuje kilka etapów:
• poradnictwo indywidualne
• warsztaty grupowe z zakresu nabywania kompetencji społecznych i technik aktywnego poszukiwania pracy
• indywidualne pośrednictwo pracy
• zajęcia praktyczne w miejscu pracy
• staże zawodowe
• grupowe wsparcie psychologiczne
Atutem programu są warsztaty praktyczne oraz praktyki na konkretnych stanowiskach pracy w warszawskich firmach z takich branż jak: gastronomia i hotelarstwo, ogrodnictwo, handel oraz w instytucjach publicznych. Aktualnie Centrum współpracuje z 40 pracodawcami i cały czas szuka kolejnych. Warsztaty praktyczne odbywają się w przedsiębiorstwach na otwartym rynku pracy. Uczestnicy projektu biorą udział w warsztatach praktycznych w trzech miejscach pracy, średnio 1-2 dni po 4 godz. dziennie, na różnych stanowiskach. Warsztaty praktyczne pozwalają sprawdzić poziom umiejętności, zachowań społecznych, umiejętność przystosowania się do różnych miejsc i warunków pracy. Dzięki warsztatom praktycznym osoby niepełnosprawne poznają różne stanowiska, miejsca pracy, strukturę społeczną w przedsiębiorstwach, zasady obowiązujące w pracy, sposoby komunikowania się ze współpracownikami i przełożonymi.
Po warsztatach beneficjenci biorą udział w zajęciach praktycznych trwających min. 40 godz. na stanowisku pracy wybranym po warsztatach praktycznych, towarzyszy im doradca zawodowy. Przez cały okres uczestników wspiera trener pracy. Zajęcia praktyczne w trybie ciągłym służą przede wszystkim przygotowaniu osób niepełnosprawnych do wejścia w rolę pracownika. Przez ten okres również pracodawca ma szansę zorientować się, jakim pracownikiem byłaby osoba niepełnosprawna. Staż zawodowy to kolejny etap aktywizacji zawodowej. Beneficjenci są kierowani na staż na podstawie opinii wystawionej po zajęciach praktycznych przez doradcę zawodowego. Osoby z najniższym poziomem wykształcenia, niewielkim doświadczeniem zawodowym oraz wysokim poziomem motywacji są kwalifikowani do odbycia trzymiesięcznego stażu. Stażyści otrzymują wsparcie trenera pracy, a także stypendium.
Do końca czerwca br., do programu Centrum DZWONI przystąpiło już 48 niepełnosprawnych intelektualnie Warszawiaków. Wszyscy są po spotkaniach z doradcą i psychologiem, a także warsztatach grupowych. 40 z nich właśnie odbywa zajęcia praktyczne, a kolejnych dziesięciu przygotowuje się do nich. Aktualnie trwa kolejny etap rekrutacji. W ramach projektu pomoc w szukaniu pracy otrzyma 100 osób.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, wydanego przez Powiatowy lub Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Obwodową/Wojewódzką Komisję Lekarską ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia lub orzeczenia o niezdolności do pracy wystawionego przez komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby, które nie mają w orzeczeniach zapisu o niepełnosprawności intelektualnej (upośledzeniu umysłowym) będą poproszone o potwierdzenie rodzaju niepełnosprawności opinią psychologa lub zaświadczeniem wydanym przez lekarzy specjalistów: psychiatrę lub neurologa. Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na: www.centrumdzwoni.pl.
Na podstawie: www.centrumdzwoni.pl