Ruszyła druga edycja konkursu "Access City Award" – nagrody dla miast przyjaznych dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób Komisja Europejska wyróżnia miasta, które podjęły działania poprawiające powszechny dostęp do przestrzeni publicznej.
Zgłoszenia można przesyłać do 20 września br.
W konkursie mogą uczestniczyć miasta liczące ponad 50 tys. mieszkańców.
Nagradzane są inicjatywy, które w największym stopniu umożliwiły osobom niepełnosprawnym wzięcie pełnego udziału w życiu społecznym oraz równy dostęp do przysługujących im praw. Nagroda wpisuje się w szersze wysiłki UE na rzecz stworzenia Europy bez barier. Poprawa dostępności przestrzeni publicznej zapewnia miastom trwałe korzyści gospodarcze i społeczne, zwłaszcza w kontekście starzenia się ludności. Miasta liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców mogą składać zgłoszenia do 20 września.
- Dostępność jest kamieniem węgielnym włączenia społecznego. Osoby niepełnosprawne muszą mieć dostęp do infrastruktury, towarów, usługi i informacji, aby móc w pełni korzystać z przysługujących im praw oraz brać aktywny udział w życiu społecznym – oświadczyła komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding. – Chcemy, aby drzwi naszych miast były otwarte dla wszystkich. Nagroda stanowi uhonorowanie tych, którzy wykazują się ambicją, zaangażowaniem i pomysłowością przy realizacji postulatu dostępności w Europie. Wymiana doświadczeń oznacza, że sukces jednego miasta może być inspiracją dla innych ośrodków miejskich w Europie.
Około 80 milionów obywateli UE dotkniętych jest niepełnosprawnością. Wraz ze starzeniem się społeczeństwa każdego dnia wzrasta liczba osób niepełnosprawnych lub mających ograniczoną sprawność ruchową. Ponadto Europa jest obecnie społeczeństwem w przeważającej mierze miejskim: czterech na pięciu Europejczyków mieszka bowiem w miastach. Zapewnienie powszechnego dostępu do transportu, przestrzeni publicznej, usług publicznych oraz technologii stało się prawdziwym wyzwaniem. Dostępność oznacza również korzyści gospodarcze i społeczne, a także przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i włączenia społecznego w środowisku miejskim.
Zgodnie z przyjętą przez ONZ Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych dostępność stanowi jeden z filarów Europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010-2020, której celem jest stworzenie Europy bez barier dla wszystkich.
Kto może wziąć udział
Władze miast z wszystkich 27 państw członkowskich UE mogą składać zgłoszenia w terminie do 20 września 2011 r. W konkursie mogą uczestniczyć miasta mające co najmniej 50 tys. mieszkańców. Pod uwagę będą brane inicjatywy zrealizowane w ostatnich pięciu latach.
Selekcja
Wybór kandydatów odbędzie w dwóch etapach: po wstępnej selekcji na szczeblu krajowym nastąpi ostateczna selekcja na szczeblu europejskim. W europejskiej fazie konkursu jury złożone z ekspertów branżowych, w tym przedstawicieli European Disability Forum wybierze spośród miast nominowanych na szczeblu krajowym czterech finalistów, którzy wezmą udział w ceremonii rozdania nagród w Brukseli. Uroczystość zbiegnie się w czasie z konferencją z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych w dniach 1-2 grudnia 2011 r. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł „Winner of the Access City Award 2012".
Nowością tegorocznej edycji konkursu będzie możliwość otrzymania wyróżnienia z tytułu wybitnych osiągnięć w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wyróżnienia będą przyznawane przez jury europejskie w oparciu o rekomendacje krajowych komisji konkursowych.
Kryteria nagrody
Postulat dostępności musi być realizowany w spójny i systematyczny sposób w odniesieniu do towarów, usług i infrastruktury. Inicjatywy będą zatem oceniane pod kątem zintegrowanego podejścia w czterech podstawowych obszarach: tereny zabudowane i przestrzeń publiczna; transport i powiązana infrastruktura, technologie informacyjno-komunikacyjne, w tym nowe technologie (TIK) oraz infrastruktura i usługi publiczne.
Zgłaszane inicjatywy i działania nie mogą mieć doraźnego charakteru, lecz powinny wpisywać się w szerszą politykę.
Jury weźmie w szczególności pod uwagę wpływ działań w zakresie dostępności na codzienne życie osób niepełnosprawnych oraz miasta jako całości, jak również jakość i trwałość osiągniętych wyników. Należy również wykazać aktywne zaangażowanie osób niepełnosprawnych i reprezentujących je organizacji w planowanie, realizację i utrzymanie polityki miasta na rzecz dostępności.
Składanie zgłoszeń
Zgłoszenia mogą być składane w terminie do 20 września 2011 r. w języku angielskim, francuskim lub niemieckim na formularzach dostępnych na stronie www.accesscityaward.eu.