Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Praca w urzędach dla niepełnosprawnych

Praca w urzędach dla niepełnosprawnych fotolia.pl

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przygotowała projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych. Głównym celem nowelizacji jest zwiększenie liczby osób niepełnosprawnych zatrudnionych w urzędach samorządowych.

Najważniejsza dla samorządów zmiana zakłada, że w toku rekrutacji ma być wyłanianych nie więcej niż 5 kandydatów, przedstawionych kierownikowi danej jednostki. Jeżeli w miesiącu poprzedzającym nabór pracownicy niepełnosprawni będą stanowić w urzędzie mniej niż 6 proc. ogólnej liczby pracowników, osoba niepełnosprawna będąca w pierwszej piątce kandydatów będzie miała pierwszeństwo w zatrudnieniu. Projektodawcy zaznaczają jednak, że proponowane zmiany nie dotyczą stanowisk kierowniczych.

Kolejna nowa jakość wnoszona przez projekt nowelizacji to zasada, że w ogłoszeniu o naborze urzędy będą musiały podawać informację o najważniejszych dla danego stanowiska pracy czynnikach utrudniających wykonywanie zadań oraz informację o wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Urząd prowadzący nabór będzie też musiał określić szczegółowe wymagania niezbędne na danym stanowisku pracy oraz tzw. wymagania dodatkowe, pozwalające na poprawne wykonywanie wszystkich zadań.

W intencji projektodawców zmiany te mają pomóc w zwiększeniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie tylko w urzędach samorządowych, ale też w instytucjach państwowych. W Kancelarii Sejmu na przykład wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych wynosi zaledwie ok. 1 proc. 

Projekt nowelizacji ustaw o służbie cywilnej, o pracownikach urzędów państwowych i pracownikach samorządowych, który dotyczy pierwszeństwa w zatrudnieniu dla osób niepełnosprawnych w urzędach, poparły w Sejmie wszystkie kluby parlamentarne.

Zainteresowani mogą pobrać projekt nowelizacji tutaj.

Źródło: sejm.gov.pl, samorzad.pap.pl

Pon., 18 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun