Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dochód z ustawy o pomocy społecznej a zaległości alimentacyjne

Dochód z ustawy o pomocy społecznej a zaległości alimentacyjne fotolia.pl

W postępowaniu o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej, z pomniejszenia dochodu o płacone alimenty, korzystać może tylko ten zobowiązany, który świadczy alimenty w terminie. Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 19 maja 2016 r. sygn. IV SA/Gl 926/15.

W art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej zostały określone ogólne zasady obliczania dochodu. Sposób ustalania dochodu został szczegółowo określony - zależy od źródeł przychodu. Dochód ustala się go przez pomniejszenie przychodu o zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz płacone alimenty. Sąd wskazał, że obecna, ugruntowana już linia orzecznicza nakazuje przyjąć, iż wśród obciążeń wymienionych w treści art. 8 ust. 3 pkt 3 ustawy nie mieszczą się kwoty egzekwowane od dłużnika alimentacyjnego z tytułu jego zaległości w obowiązku alimentacyjnym.

Uzasadniając wyrok Sąd orzekający w sprawie powołał się m.in. na wcześniejsze wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 maja 2014r. sygn. akt I OSK 571/13, z dnia 3 lutego 2012r sygn. akt I OSK 1433/11, z 5 grudnia 2012 sygn. akt I OSK 957/12.

Źródło: CBOSA

Niedz., 3 Lp. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel