Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo do świadczeń współwłaścicieli gospodarstw rolnych

Prawo do świadczeń współwłaścicieli gospodarstw rolnych fotolia.pl

Jeśli udział w prawie własności gospodarstwa rolnego pomnożony przez powierzchnię użytków rolnych w tym gospodarstwie wyrażoną w hektarach przeliczeniowych jest nie większy niż 1 ha, to przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej nie uwzględnia się dochodu współwłaściciela z tego gospodarstwa.

za: wyrok WSA w Krakowie z 16 lutego 2016 r., sygn. III SA/Kr 1405/15, nieprawomocne

Zgodnie z art. 8 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej do dochodu, od którego uzależnione jest prawo do świadczeń z pomocy społecznej oraz ich wysokość, nie wlicza się wysokości dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego.

W stanie faktycznym leżącym u podstaw przywołanego wyroku osoba korzystająca ze świadczeń pomocy społecznej była współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy, jednakże w części ułamkowej na tyle małej, że odpowiadająca jej powierzchnia była znacznie niższa niż ustawowy limit. Na tym tle powstał spór o obowiązek uwzględnienia (ryczałtem) dochodu z gospodarstwa rolnego.

Organy zarówno I, jak i II instancji uznały, że przesądzająca jest łączna powierzchnia gospodarstwa rolnego. Odmienne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Wskazał on bowiem, że nie można przyjąć takiej wykładni przywołanego przepisu, aby do dochodu wliczyć dochód z gospodarstwa rolnego, które w całości nie jest jego własnością. Do jego dochodu mogłaby być doliczona tylko taka kwota, która stanowi odpowiednik odpowiedniej części w prawie własności, o ile ta cześć przekraczałaby 1 hektar przeliczeniowy. W realiach rozpatrywanej sprawy udział we własności gospodarstwa rolnego, jaki przypadał korzystającemu wynosił poniżej 1 ha przeliczeniowego, a zatem nie ma podstaw do wliczania tej kwoty do dochodu.

Sąd wskazał dalej, że przedstawione przez organ rozumowanie jest nieprawidłowe i prowadziłoby do niesprawiedliwego pokrzywdzenia współwłaścicieli gospodarstw rolnych w stosunku do ich właścicieli. Zilustrował to na przykładzie, w którym zgodnie z przepisami prawa dochód właściciela gospodarstwa o powierzchni 1 ha nie będzie wliczany do dochodu zaś dochód współwłaściciela gospodarstwa o powierzchni 1,01 ha będzie do tego dochodu wliczany – niezależnie od tego jak mały udział we współwłasności będzie miała dana osoba. Sytuacja taka byłaby absurdalna i niemożliwa do przyjęcia w świetle charakteru i celu pomocy społecznej.

Pt., 26 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski