Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dyrektywa SUP weszła w życie. Zakrętki trwale przymocowane do butelek

Dyrektywa SUP weszła w życie. Zakrętki trwale przymocowane do butelek fot.pixabay

Od 1 lipca 2024 r. w życie wchodzą kolejne zmiany związane z ustawą o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, która wdraża dyrektywę SUP.

Działania te propagują podejście wspomagające gospodarkę o obiegu zamkniętym, które dają pierwszeństwo zrównoważonym i produktom wielokrotnego użytku i systemom ponownego użycia, zamiast produktom jednorazowego użytku. Ma to na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości powstających odpadów.

Zgodnie z przepisami ustawy od 1 lipca 2024 r. wprowadzający napoje w jednorazowych pojemnikach z tworzyw sztucznych zobowiązani będą do stosowania zakrętek i wieczek wykonanych z tworzyw sztucznych, które będą trwale do nich przymocowane.

Kolejną zmianą, która wchodzi w życie od 1 lipca jest obowiązek umożliwienia przez przedsiębiorców zakupu napoju czy posiłku w alternatywnych opakowaniach wielokrotnego użytku. Od 1 stycznia 2024 r. jednostki handlu detalicznego, hurtowego, a także jednostki gastronomiczne i vendingowe (np. automatyczny ekspres na dworcu) zobowiązane są do pobierania opłat od konsumentów za kupno produktów jednorazowego użytku służących do pakowania żywności lub napojów oraz opłat za żywność i napoje spakowane w opakowania jednorazowego użytku. Opłata za zakup tych artykułów wynosi:

  • 0,20 zł – w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
  • 0,25 zł – w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności.

Źródło: MKiŚ

Pt., 5 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska