Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Najbliższa placówka" określana indywidualnie dla każdego przypadku

fotolia.pl

Matka wniosła pismem do Prezydenta Miasta o objęcie jej niepełnosprawnego syna bezpłatnym dowozem do szkoły podstawowej w "X" w roku szkolnym 2014/2015 w ramach realizacji obowiązku szkolnego.

W odpowiedzi Prezydent Miasta odmówił realizacji wniosku, podnosząc, że bezpłatny transport na podstawie przepisów art. 17 ust. 3 a pkt 1 i art. 17 ust. 3 a pkt 2 ustawy o systemie oświaty przysługuje wówczas, gdy wybrana przez rodziców placówka jest "najbliższą" lub dziecko realizuje obowiązek szkolny w "ośrodku". Wskazana szkoła nie jest ani placówką najbliższą, ani ośrodkiem w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty, stąd brak w ocenie organu podstaw do spełnienia żądania skarżącej.

Rozstrzygnięcie WSA

Wnosząc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na czynność Prezydenta Miasta, Matka podtrzymała dotychczasową argumentację. Jej zdaniem przepis art. 17 ust. 3 a pkt 2 cytowanej ustawy nie uzależnia, w odróżnieniu od art.17 ust. 3 a pkt 1, realizacji obowiązku gminy w zakresie bezpłatnego transportu od tego, czy szkoła, w której realizowany jest obowiązek szkolny jest "najbliższą" szkołą miejsca zamieszkania, czy nie. W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, podtrzymując powyżej zaprezentowane stanowisko w sprawie.

WSA przyznał rację Matce, gdyż zgodnie z treścią art. 17 ust. 3a pkt 2 ustawy o systemie oświaty, obowiązkiem gminy jest zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 16 ust. 7, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka umożliwiającego tym dzieciom i młodzieży realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 roku życia. Zaś pkt 1 ust. 3a art.17, nakłada na gminę obowiązek zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym

Jak stwierdził WSA, nie każda placówka szkolna posiada warunki odpowiednie do kształcenia dzieci obciążonych wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami. Tak więc dla każdego indywidualnego przypadku, należy dokonywać wykładni sformułowania "najbliższa szkoła".

Na przedmiotową "bliskość" składać się będzie zarówno element położenia geograficznego (odległość szkoły od miejsca zamieszkania), jak też element – posiadania przez daną placówkę oświatową warunków umożliwiających kształcenie dzieci z konkretnym rodzajem niepełnosprawności.

Niedz., 20 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka