Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zarządzanie przez dom wartości. Dobra praktyka zarządcza

Zarządzanie przez dom wartości. Dobra praktyka zarządcza fotolia.pl

"Zarządzanie przez dom wartości" to tytuł dobrej praktyki zarządczej funkcjonującej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu. Rozwiązanie to zostało uhonorowane I miejscym w konkursie "Samorządowy Lider Zarządzania 2014 - Samorząd jako pracodawca". Nagrodą jest wyjazd studyjny do Norwegii.

Nagrodzona praktyka dotyczy budowy kultury organizacyjnej oraz polityki antymobbingowej w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu poprzez stworzenie modelu „Dom wartości”. W 2010 roku przeprowadzono z pracownikami ośrodka badanie, podczas którego zdefiniowali ono wartości niezbędne do osiągania celów przez organizację. Model nazwany „Domem wartości”, stał się swoistym drogowskazem postępowania dla wszystkich pracowników. Został on wdrożony do systemu zarządzania w 2011 r. jako załącznik do Kodeksu Etyki.

Zdefiniowane wartości to: zaufanie, profesjonalizm, szacunek oraz dobre zarządzanie, efektywność i szybkość działania, sprawna komunikacja, wysoka jakość pracy, rozwój i nowoczesność oraz zespół, i spójność.

Zgodnie z tym modelem wprowadzono: politykę antydyskryminacyjną i antymobbingową (powszechne szkolenia wewnętrzne, coroczne badanie ankietowe, ustalenie trybu postępowania w sytuacji dyskryminacji lub mobbingu), model zarządzania sytuacyjnego wg K. Blancharda oraz podjęto działania usprawniające komunikację, transparentność i partycypację pracowników w zarządzaniu (np. zasady naboru, podnoszenia kwalifikacji, „zasada otwartych drzwi” do gabinetu dyrektora), a także poprawiono dostęp do informacji (rejestr zarządzeń, informacje z cyklicznych spotkań dyrektora z kierownikami, zapraszanie pracowników do prac związanych z zarządzaniem Ośrodka).

Z prezentacją dotyczącą przedmiotowego rozwiązania można zapoznać się TUTAJ.

Zachęcamy także do oglądnięcia wystąpienia przedstawicieli zwycięskiego projektu podczas konferencji jaka miała miejsce 11 kwietnia br. w Senacie RP w Warszawie, które dostępne jest na Telewizyjnym Portalu Szkoleniowo-Edukacyjnym Związku Powiatów Polskich.

Konkurs organizowany był przez Związek Miast Polskich w partnerstwie z Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych w ramach projektu „Dialog społeczny w sektorze samorządowym i przedsiębiorstwach” finansowanego z funduszy norweskich.

Patronat nad konkursem objął minister Michał Boni (MAiC) i minister Władysław Kosiniak- Kamysz (MPiPS) oraz Związek Powiatów Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP.

Pt., 2 Mj. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka