Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pogotowie rodzinne

Pogotowie rodzinne fotolia.pl

Komentarz do art. 58 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 „Art. 58. 1. Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego przyjmuje dziecko:

1) na podstawie orzeczenia sądu;
2) w przypadku gdy dziecko zostało doprowadzone przez Policję lub Straż Graniczną;
3) na wniosek rodziców, dziecka lub innej osoby w przypadku, o którym mowa w art. 12a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
2. Rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego może odmówić, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przyjęcia dziecka:

1) jeżeli łączna liczba umieszczonych w tej rodzinie dzieci przekroczy 3;
2) powyżej 10. roku życia doprowadzonego przez Policję lub Straż Graniczną.
3. W przypadku przyjęcia dziecka w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego informuje o tym niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin, właściwy sąd, starostę oraz ośrodek pomocy społecznej.
4. W rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego umieszcza się dziecko do czasu unormowania sytuacji dziecka, nie dłużej jednak niż na okres 4 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony, za zgodą organizatora rodzinnej pieczy zastępczej do 8 miesięcy lub do zakończenia postępowania sądowego o:

1) powrót dziecka do rodziny;
2) przysposobienie;
3) umieszczenie w rodzinnej pieczy zastępczej.”

Art. 58 ustawy o wpieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej reguluje zasady funkcjonowania pogotowia rodzinnego. Jedną z funkcji pogotowania rodzinnego jest reagowanie na sytuacje nagłe, których wytępienie powoduje konieczność zapewnienia dziecku opieki. Z tego powodu rodzina zastępcza pełniąca funkcję pogotowania rodzinnego, tylko w „szczególnie uzasadnionych przypadkach” i tylko w okolicznościach enumeratywnie wymienionych w ustawie może odmówić przyjęcia dziecka. Te dwa warunki muszą zaistnieć łącznie.
Przykład: jeżeli w rodzinie przebywa 3 dzieci, a jednocześnie nie występują żadne szczególne okoliczności uzasadniające odmowę przyjęcie dziecka, pogotowie jest zobowiązane do przyjęcia dziecka.

Szczególnie uzasadniony przypadek to np. agresywne zachowanie dziecka, które mogłoby zagrozić innym dzieciom przebywającym w rodzinie. W mojej ocenie za szczególnie uzasadniony przypadek można byłoby uznać również sytuację, gdy duża liczba dzieci uprzednio umieszczonych w pogotowiu, obiektywnie uniemożliwia zagwarantowanie przez pogotowie rodzinne właściwego poziomu opieki nad dzieckiem.
Konieczność uzyskania zgody organizatora rodzinnej pieczy zastępczej na przedłużenie pobytu dziecka w pogotowiu rodzinnym należy uznać za dobre rozwiązanie. Każdorazowo udzielając takiej zgody organizator powinien mieć na względzie potrzebę zagwarantowania innym dzieciom możliwości pobytu w pogotowiu opiekuńczym, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Wt., 6 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel