Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ubóstwo w Polsce – poważny problem

Ubóstwo w Polsce – poważny problem fotolia.pl

W 2011 roku w Polsce liczba ubogich wahała się, zależnie od przyjętej definicji, między 900 tys. a 8 mln Polaków czyli 2,8% a 19,3% populacji.

22 maja br. w Warszawie odbyła się konferencja prezentująca raport pt. Zatrudnienie w Polsce 2011. Ubóstwa a praca. Raport podejmuje kwestie ubóstwa jako zjawiska gospodarczego oraz procesu, który dotyka osoby indywidualne i rodziny. Proces ten wywołuje konsekwencje zarówno w skali makro i mikroekonomicznej. W raporcie podejmuje się próbę zdefiniowania tego wielowymiarowego zjawiska oraz wskazuje metody jego pomiaru. Publikacja została przygotowana przez Instytut Badań Strukturalnych za zlecenie Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich z inicjatywy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach realizacji projektu pn. Analiza procesów zachodzących na polskim rynku pracy i w obszarze integracji społecznej w kontekście prowadzonej polityki gospodarczej.

Pierwsza część raportu służy wyjaśnieniu, czym właściwie jest ubóstwo, i do jakiego stopnia związane jest ze zjawiskami takimi jak deprywacja materialna czy wykluczenie społeczne. Obejmuje charakterystykę ubóstwa w Polsce na tle innych krajów Unii Europejskiej, a także jego regionalnym i lokalnym wymiarem. W tej części istotne jest zagadnienie, na ile ubóstwo wynika z cech gospodarki krajowej, regionalnej oraz indywidualnych cech jednostek.  Drugą część poświęcono ubóstwu wybranych grup: osób starszych, dzieci i niepracujących. Przeprowadzone analizy pozwalają autorom na rozprawienie się z mitami krążącymi na ten temat, a także na wydobycie tych charakterystyk, które pozostają szczególnie istotne z perspektywy konstruowania instrumentów wsparcia dedykowanych dla grup szczególnie zagrożonych ubóstwem.  Trzecia część dedykowana jest związkom między nierównościami dochodowymi a sytuacją na rynku pracy.  Część czwarta poświęcona jest narzędziom i instrumentom walki z ubóstwem. Opisany we wcześniejszych częściach stan rzeczy pozwala przyjrzeć się skuteczności i efektywności wykorzystywanych w Polsce narzędzi polityki społecznej, zarówno podatkowych, jak i świadczeniowych. Szczególne miejsce w tej części zajmie kwestia finansowego wsparcia rodzin z dziećmi, jako elementu polityki społecznej i demograficznej. Podsumowanie raportu stanowi rekomendacje dla polityki publicznej.

Z raportem można zapoznać się na stronach resortu pracy.

Źródło: www.mpips.gov.pl

 

Czw., 23 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna