Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Łączenie emerytury lub renty z pracą

Łączenie emerytury lub renty z pracą fotolia.pl

Prawo do łączenia świadczenia emerytalnego z wynagrodzeniem z tytułu wykonywania pracy bez żadnych ograniczeń mają emeryci, którzy:

  • osiągnęli podstawowy wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat oraz
  • rozwiązali stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do emerytury.

Emeryci, którzy rozwiązali stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, mogą później ponownie zatrudnić się u dotychczasowego pracodawcy (na podstawie nowej umowy o pracę), nie tracąc prawa do wypłaty emerytury. Wypłata emerytury zostanie zawieszona przez ZUS niezależnie od wysokości osiąganego przychodu z tytułu zatrudnienia kontynuowanego u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy w związku z przyznaniem emerytury. Regulacja ta dotyczy wszystkich emerytów, którzy nie rozwiązali stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, a więc zarówno tych, którzy prawo do emerytury uzyskali poczynając od 1 stycznia 2011 roku oraz tych, którym przyznano emeryturę przed tą datą.

Pewne ograniczenia w zakresie łączenia świadczeń z przychodami z tytułu pracy dotyczą:

  • emerytów, którzy uzyskali emeryturę przed osiągnięciem podstawowego wieku emerytalnego,
  • rencistów.

W przypadku tych osób prawo do pobieranego świadczenia emerytalnego lub rentowego oraz jego wysokość zależy od uzyskiwanych przychodów. Istnieją trzy przedziały przychodów.

Gdy przychód wynosi przeciętnie miesięcznie:

  • do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – wypłacane jest całe świadczenie,
  • od 70% do 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – świadczenie zmniejsza się o taką kwotę, o jaką osiągany przychód przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnych zmniejszeń ustalonych dla danego rodzaju świadczeń,
  • powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – zawiesza się wypłatę świadczenia.

W 2011 roku roczna granica przychodu odpowiadająca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniosła 28 444,40 zł, natomiast roczna granica odpowiadająca 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wyniosła 52 824,80 zł.

Źródło: Ubezpieczenia społeczne w Polsce, ZUS, Warszawa 2012

Pt., 19 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka