Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska Rada Języka Migowego bez głuchych?

Polska Rada Języka Migowego bez głuchych? fotolia.pl

Ogłoszenie przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej składu Polskiej Rady Języka Migowego wywołało burzliwą dyskusje w środowisku osób niesłyszących. W radze nie ma żadnej osoby niesłyszącej dla której język migowy jest podstawowym lub pierwszym językiem.

17 grudnia  br. organizacje skupione wokół sprawy równego traktowania głuchych i mające na celu danie środowisku głuchych możliwości wpływania na swoje losy, wspólnie podjęły inicjatywę listu otwartego w języku migowym do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Władysława Kamysza-Kosiniaka.  W skład stowarzyszonych organizacji, fundacji, oraz osób prywatnych, które podpisały List Otwarty wchodzą: Fundacja Promocji Kultury Głuchych KOKON, Organizacja Niesłyszących i Słabosłyszących Internautów i Polski Związek Głuchych. Głusi Obywatele  także zaprotestowali przeciwko takiemu składowi radu i domagają ją w petycji do Ministra Pracy się, aby na członków powołać także osoby głuche, posługujące się Polskim Językiem Migowym.

W tej sprawie zabrał także głos Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego wpłynęło blisko półtora tysiąca skarg na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2012 r. o powołaniu członków Polskiej Rady Języka Migowego. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w którym wyraził swoje zdumienie decyzją i wskazał, że niewłączenie w skład Rady osób głuchych jest przejawem szerszego problemu nieangażowania osób z niepełnosprawnościami w działania państwa, niezgodnie ze standardami, których spełnienia wymaga Konwencja ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych i Deklaracja Madrycka. Rzecznik podkreślił, że nie chodzi o włącznie w skład Rady jednej czy dwóch osób głuchych, ale o oparcie jej składu o głuchych i ewentualne włączenie pojedynczych specjalistów słyszących. Zwrócił również uwagę na niezamieszczenie ogłoszenia o powołaniu członków Rady w Polskim Języku Migowym ani w Systemie Językowo – Migowym. Z treścią wystąpienia można zapoznać się tutaj.

18 grudnia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Polskiej Rady Języka Migowego, na którym dwóch powołanych członków zgłosiło rezygnacje z udziału w Radzie. Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zamieszczono ogłoszenie o możliwości zgłaszania przez zainteresowane środowiska, organizacje i stowarzyszenia kandydatów na członków Rady.

Mam nadzieję, że resort pracy weźmie pod uwagę oczekiwania społeczności osób niesłyszących i do zacnego grona dołączą osoby głuche znające najlepiej problemy osób niesłyszących.

Źródło: www.rpo.gov.pl, www.pzg.pl, www.niepelnosprawni.gov.pl

Czw., 27 Gr. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna