Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzy tysiące Latarników Polski Cyfrowej. Wspieramy osoby starsze w cyfrowym świecie

Trzy tysiące Latarników Polski Cyfrowej. Wspieramy osoby starsze w cyfrowym świecie fotolia.pl

Już ponad trzy tysiące osób zgłosiło się do programu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS). Chcą zostać Latarnikami Polski Cyfrowej i pomagać osobom po 50. roku życia uczynić pierwszy krok w cyfrowym świecie.

Program PCRS realizowany jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz SMWI dzięki wsparciu finansowemu środków europejskich w ramach Projektu systemowego − działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce.

W maju br. został nagrodzony nagrodą WSIS Project Prize 2012 w kategorii budowanie potencjału cyfrowego przyznawaną najlepszym projektom na świecie.

Od kilku miesięcy lokalni animatorzy zajęć edukacji cyfrowej - Latarnicy Polski Cyfrowej - szkolą się w całej Polsce, korzystając z ponad 180 specjalistycznych szkoleń, zorganizowanych w ramach PCRS przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie". Do połowy sierpnia w dwudniowych zjazdach uczestniczyło ponad 1100 osób, wszystkie szkolenia zaplanowano do końca września br. Relacje z nich oraz opinie certyfikowanych latarników można znaleźć na stronie PCRS na Facebooku: http://www.facebook.com/polskacyfrowa oraz w serwisie www.latarnicy.pl.

Najmłodsi latarnicy to uczniowie liceów. Najstarszy ma 76 lat. Są wśród nich przedstawiciele najróżniejszych zajęć i profesji: uczniowie i studenci, bibliotekarze i nauczyciele, harcerze, przedsiębiorcy, artyści, samorządowcy, emeryci, leśnicy, informatycy i dziennikarze. Latarnikiem Polski Cyfrowej może zostać każda osoba posiadająca umiejętności korzystania z Internetu i komputera – pomagają oni bowiem w zrobieniu pierwszych kroków w Internecie i przekonaniu do korzystania z Internetu.

Największa liczba Latarników (341) mieszka, co nie dziwi, w woj. mazowieckim, ale tuż za nim lokuje się region lubelski (294), o ponad dwukrotnie mniejszej liczbie mieszkańców! Wciąż jednak na latarniczej mapie Polski widać białe plamy.

Organizatorzy zachęcają zatem zainteresowanych z tych właśnie gmin do zarejestrowania się w serwisie: http://latarnik.mwi.pl/zostan-latarnikiem i do wzięcia udziału w szkoleniach, odbywających się w regionach.

Po ukończeniu szkolenia Latarnicy otrzymują certyfikat, legitymację i materiały pomocne w organizacji zajęć z osobami z pokolenia 50+. Latarników wspierają także samorządy i instytucje publiczne. Ostatnio uzyskali oni możliwość korzystania z publicznych punktów dostępu do Internetu zlokalizowanych w ponad 700 „wioskach internetowych" w gminach wiejskich całej Polski. Działają wymieniając się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Korzystają w tym celu ze specjalnego forum dyskusyjnego.

Kolejnym krokiem Latarników jest rozpoczęcie zajęć w lokalnych środowiskach. Pracują z niewielkimi grupami osób, samodzielnie lub łącząc siły, zawsze - kreatywnie dostosowując programy spotkań do potrzeb uczestników. Aktywnie działają już m.in. Latarnicy z Starego Sącza (małopolskie), Łodzi i Pabianic (łódzkie), Supraśla (podlaskie), Piszu (warmińsko-mazurskie), Łaskarzewa i Warszawy (mazowieckie). Już wkrótce spotkają się w Tarnowie podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Latarników Polski Cyfrowej PCRS: ODKRYWANIE PRZYSZŁOŚCI

Pt., 24 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka