Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na Komisji Zdrowia o „tabletce dzień po”, ale nie o aptekach

Na Komisji Zdrowia o „tabletce dzień po”, ale nie o aptekach fotolia.pl

Sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się projektem ustawy, który ma dopuścić do sprzedaży środków medycznych, potocznie nazywanych „tabletkami dzień po”, bez recepty dla osób od 15. roku życia.

Dyskusja w tym temacie potoczyła się zgodnie z dotychczasowym przebiegiem w debacie publicznej. Obecna większość rządowa argumentowała projekt kwestią przywrócenia stanu prawnego sprzed zmian wprowadzonych przez PiS oraz swobodą decyzji o swoim życiu przez ludzi. Posłowie opozycji wyrażali wątpliwości natury etycznej i zdrowotnej. Pytano m.in. o wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Najwięcej kontrowersji wywołuje bowiem potencjalna możliwość zakupu leków bez recepty przez osoby niepełnoletnie. Tradycyjną kwestią sporną, która się pojawiła, było uznawanie tych lekarstw jako środków antykoncepcyjnych albo środków wczesnoporonnych. Jednocześnie wszyscy przyznawali, że tego typu leki są dostępne powszechnie w całej Unii Europejskiej.

Ostatecznie Komisja poparła projekt ustawy przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia (20 za, 10 przeciw, 2 wstrzymujących się).

W trakcie posiedzenia głos zabrał również przedstawiciel Związku Powiatów Polskich. Ponieważ nowelizacja dotyczyła prawa farmaceutycznego, chciał podnieść temat dyżurów aptecznych, lecz przewodniczący Bartosz Arłukowicz stwierdził, że nie jest to temat posiedzenia. Mimo próby przekonania, że kwestie otwarcia godzin aptek mogą mieć wpływ na dostępność lekarstw godzinowo (co w przypadku omawianego tematu może mieć znaczenie) nie dano jednak dokończyć wypowiedzi ekspertowi ZPP.

Posiedzenie komisji można obejrzeć w ramach retransmisji na stronie internetowej Sejmu pod adresem: https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp#707308E8DDB72A23C1258AB6004BE215

Projekt ustawy otrzymał numer druku 185 – można zapoznać się z nim TUTAJ.

Propozycje wprowadzenia zmian prawa farmaceutycznego w zakresie dyżurów aptek przedłożone przez Związek Powiatów Polskich są dostępne TUTAJ.

Pt., 9 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: