Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Posiłek w szkole i w domu" 2019-2023

fotolia.pl

Istotą wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023 jest zapewnienie gorącego posiłku dzieciom w stołówce szkolnej oraz potrzebującym dorosłym. Składa się on z III modułów. Pierwszy z nich przeznacza się żywieniu dzieci i młodzieży, drugi - dorosłym (w szczególności starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach). Pieczę nad tymi modułami trzyma Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Moduł trzeci dotyczy natomiast wzmocnienia funkcji opiekuńczej szkoły, poprzez tworzenie warunków umożliwiających spożywanie posiłków w szkole oraz organizację stołówek – nadzór nad nim sprawuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

8 marca 2023 odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. rodziny. Na spotkaniu przedstawiono informację nt. realizacji wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023.

Obecnie kryterium dochodowe uprawniające do skorzystania z posiłków wynosi 1552 zł dla osób samotnych oraz 1200 zł na osobę w rodzinie.

Program finansowany jest z budżetu państwa oraz środków własnych JST. Pula roczna z budżetu państwa wynosi 550 mln zł, natomiast jednostki samorządu terytorialnego dokładają około 200 mln zł.

Przedstawiciele resortu wyjaśnili, iż założenia oraz sposób realizacji programu spełniają swoją funkcję, dotychczas do Ministerstw nie dotarły żadne skargi oraz uwagi. Obecnie trwają prace nad nowym programem. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej jest otwarte na dyskusję oraz wskazówki od samorządów dotyczące ewentualnych innowacji oraz modyfikacji. 

Śr., 8 Mrz. 2023 0 Komentarzy
Gabriela Trocka
Redaktor Gabriela Trocka