Fundacja Wolności Gospodarczej jest partnerem polskiego wydania książki Toma G. Palmera oraz Matta Warnera „Rozwój i Godność Człowieka: Czyli Jak Walczyć z Ubóstwem” (z ang. „Development with Dignity. Self-determination, Localization, and the End to Poverty”).
Książkę, do której przedmowę napisał prezes FWG, Marek Tatała, można pobrać bezpłatnie.
Ostatnie kilka dekad to okres, w którym znacząco zmniejszyła się na świecie liczba osób żyjących w skrajnej biedzie. Prof. Deirdre McCloskey, autorka wstępu do niniejszej książki, nazywa to okresem „wielkiego wzbogacenia”. Nie byłoby tego pozytywnego zjawiska, gdyby nie wolnorynkowy kapitalizm i liberalne idee, które, urzeczywistnione w różnych krajach, umożliwiły przyśpieszenie rozwoju gospodarczego i poprawę warunków życia wielu mieszkańców.
Nie oznacza to, że wszystkie problemy związane z ubóstwem zostały rozwiązane – wciąż mamy wiele do zrobienia. Tom G. Palmer i Matt Warner, autorzy związani z amerykańską organizacją Atlas Network, analizują, na podstawie konkretnych przykładów, jak lokalna wiedza i swoboda działania, pomagają w rozwiązywaniu problemów ubóstwa, poprawiają poziom życia, a przede wszystkim wzmacniają poczucie sprawczości i godności jednostek. Książka Rozwój i godność człowieka: czyli jak walczyć z ubóstwem pokazuje alternatywę dla odgórnej pomocy niesionej, często przy udziale państw lub pieniędzy podatników, przez zewnętrznych ekspertów i wielkie pomocowe organizacje, które nawet jeśli mają dobre intencje i doraźnie pomagają, to nie tworzą warunków do długofalowego rozwoju i ludzkiej samodzielności.
Autorzy bazują na wieloletnich doświadczeniach różnych think-tanków i organizacji pozarządowych, zrzeszonych w sieci Atlas Network, które w sposób praktyczny i oddolny oddziałują na bliskie sobie społeczności i instytucje, korzystając z lokalnej wiedzy oraz rozumiejąc uwarunkowania kulturowe. Czytelnicy odwiedzą podczas lektury wiele krajów. W Burundi poznają historię prześladowań małych przedsiębiorców i pozytywne skutki reform instytucjonalnych ułatwiających dostęp do zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. W Republice Południowej Afryki dowiedzą się jak ważne dla bezpieczeństwa, rozwoju i godności jest zabezpieczenie własności prywatnej. W Indiach wejdą w świat dalitów, „niedotykalnej”, najniższej kasty, która dzięki deregulacji i ograniczeniu duszącego rozwój tego kraju „Licence Raj”, w końcu mogła zacząć poprawiać swój statut. To tylko kilka z wielu praktycznych przykładów godnościowych, dobrych zmian.
Lektura książki to także okazja do zapoznania się z historycznymi i filozoficznymi rozważaniami na temat godności i wolności. Ma to, także dziś, istotne znaczenie ustrojowe, ponieważ jak przekonują Palmer i Warner „godność jest niezbędna do zaistnienia i utrzymania demokracji i rozwoju, ponieważ kondycja ludzi posiadających wolność, ale pozbawionych świadomości swojej godności, jest dość krucha. Potrzeba bowiem czegoś więcej niż pragnienia chleba, aby stanąć w obronie swoich praw”.
Źródło: IP