Resort rozwoju wsi przygotował i przedstawił do konsultacji projekt rozporządzenia regulującego zasady wypłaty pomocy technicznej instytucjom wdrażającym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Beneficjentami mogą być podmioty organizujące funkcjonowanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich; rozpatrujące skargi; kontrolujące i audytujące; prowadzące działania informacyjne i promocyjne; administracyjne i doradcze dla beneficjentów. W tym gronie są m.in. samorządy województw. Kosztami kwalifikowanymi są m.in. wynagrodzenia pracowników i koszty ich szkoleń.
Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, pomimo braku szczegółowych regulacji krajowych w zakresie przyznawania i wypłaty pomocy technicznej w ramach PROW 2014-2020, obecny mechanizm pomocy technicznej budowany jest w oparciu o doświadczenia z wdrażania pomocy technicznej PROW 2007-2013. Jednak konieczne jest określenie w jednym akcie normatywnym warunków finansowania, w szczególności wskazania kosztów podlegających refundacji, a także jej trybu tak, aby beneficjenci byli odpowiednio poinformowani o swoich prawach i obowiązkach w zakresie korzystania ze środków pomocy technicznej i mogli otrzymać zwrot poniesionych kosztów.
Określając warunki przyznawania pomocy technicznej, wskazano, że przyznaje się ją w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych zadań uzasadnionych zakresem operacji, niezbędnych do osiągnięcia jej celu oraz racjonalnych, jeżeli są ujęte w planie działania pomocy technicznej beneficjenta, zaakceptowanym przez instytucję zarządzającą. A w przypadku operacji realizowanych w ramach dwuletnich planów operacyjnych KSOW, jeżeli są ujęte w tych planach, zaakceptowanych przez grupę roboczą ds. KSOW.
Zainteresowanym polecamy lekturę projektu. Można go znaleźć tutaj.