Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Trzeba związać pomoc dla bezrobotnych z pracodawcą

Trzeba związać pomoc dla bezrobotnych z pracodawcą fotolia.pl

Komisja Polityki Senioralnej wysłuchała dwóch informacji dotyczących dostępności pracy dla osób 50+ oraz możliwości świadczenia dla nich pomocy w jej zdobyciu.

W pierwszej kolejności omawiano informacje Prezesa Najwyższej Izby Kontroli na temat zatrudniania osób powyżej 50 roku życia oraz aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia dla tych osób. Raport obejmował okres za lata 2010/2012. Jednak w 2014 roku nastąpiła gruntowna nowelizacja ustawy, co jak powiedział Prezes NIK, świadczy już o jego historyczności, dlatego nie przedstawiano konkretnych liczb z niego wynikających, bo te po tak długim okresie i w związku z nowelizacją ustawy są po prostu nieaktualne.

W raporcie przedstawiono nieskuteczność działań urzędów pracy, bo nie weryfikuje on oczekiwań osób szukających zatrudnienia. Jednocześnie często oczekiwania osób poszukujących pracy, rozmijają się z realną możliwością pomocy, czy oczekiwaniami pracodawców. Grupa 50 + dodatkowo jest wykluczana przez samych pracodawców, którzy boją się zatrudniać osoby w tym wieku. Wszystko to sprowadza się do tego, że osoby te są zatrudnione na krótką chwilę i zaraz później znów muszą korzystać z form pomocy przewidzianych przez urzędy pracy. W ten sposób pomoc jest nieefektywna. Jeśli chodzi o same oferty, to były one mało korzystne z punktu widzenia osób w tym wieku, a w mniejszych miastach nie było ich zbyt dużo.

Kolejnym punktem było omówienie Informacji na temat rynku pracy 50+ a dotyczącego programów wsparcia dla pracodawców zatrudniających osoby po 50-tym roku życia oraz oceny ich efektywności.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej mówił o pozytywnych wskaźnikach, które w stosunku do tych osób ciągle się poprawiają, jednak społeczeństwo coraz bardziej się starzeje, przez to i wskaźniki nie są aż tak zadowalające. Ministerstwo cały czas pracuje nad obrazem całości systemu pośrednictwa pracy. Przygotowywane są analizy oraz badane są różne możliwości potencjalnych rozwiązań, wciąż też trwają konsultacje z dyrektorami urzędów pracy. Efekty tych działań ministerstwo zaprezentuje jesienią. Wtedy też poznamy informację o ewentualnych zmianach w ustawie. Jedno jest pewne, jak powiedział wiceminister, pomoc musi być bardziej związana z pracodawcą, żeby opłacało się zatrudniać bezrobotnego. Dla osób w wieku 50+ można zastanowić się nad dedykowanym programem, jednak wszystko zależy od wyników audytu obecnie prowadzonego w efektywności urzędów pracy.

Czw., 31 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk