Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd w nowym parlamencie

Samorząd w nowym parlamencie fotolia.pl
Posłowie i senatorowie wybrali już komisje stałe w obu izbach. Są wśród nich zespoły, które będą zajmowały się bezpośrednio sprawami samorządowymi.
 
Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej liczy 29 posłów. Przewodniczącym komisji został przedstawiciel klubu Kukiz15, Andrzej Maciejewski. Wybrano również czterech wiceprzewodniczących: Jacek Protas (PO), Joanna Scheuring-Wielgus (N), Grzegorz Wojciechowski (PiS), Grzegorz Woźniak (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL), przewodniczący komisji ubiegłej kadencji. Wszyscy członkowie prezydium mają za sobą – w większym lub mniejszym zakresie – doświadczenie samorządowe. W składzie komisji znalazł się m.in. dotychczasowy, krótko pełniący swoje obowiązki, wiceminister administracji, a wcześniej starosta, Jan Grabiec.
 
Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej liczy 12 senatorów. Przewodniczącym komisji został Piotr Zientarski, przedstawiciel Platformy Obywatelskiej. Jak wynika z oficjalnej strony internetowej, jest senatorem od 2005 r. Nie ma za sobą doświadczenia w administracji publicznej samorządowej i rządowej. Członkiem tej komisji jest m.in. dotychczasowy wiceminister rozwoju Waldemar Sługocki (PO).
 
Jak wiemy z praktyki, nie tylko te dwie wymienione wyżej komisje poruszają w swojej pracy sprawy, którymi zajmują się jednostki samorządu terytorialnego. Projekty ustaw regulujących elementy świadczenia usług publicznych na poziomie lokalnym pojawiają się często na komisjach: edukacji, zdrowia, polityki społecznej, infrastruktury.
Śr., 18 Lst. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża