Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Budżety JST z nadwyżką

Budżety JST z nadwyżką fotolia.pl

Podobnie jak i w pierwszym kwartale ubiegłego roku, także i w tym nadwyżką zamknęło swoje budżety 92,4 % wszystkich jednostek.

Tak wynika z informacji z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego w I kwartale 2015 r. przygotowanym przez resort finansów. Jego treść została omówiona na posiedzeniu podkomisji stałej ds. finansów samorządowych przez Zdzisławę Wasążnik, Dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego MF.

Na plusie było 91,6% gmin; 98,7 % powiatów; 90,9 % miast na prawach powiatów oraz 100% województw. Jednostki samorządu terytorialnego w I kwartale wykonały dochody ogółem w 27,5 % a wydatki ogółem w 21,1 % planu na 2015 r. Przekazane jst środki na płatności, których źródłem był budżet środków europejskich w I kwartale br były wyższe o 15,6% niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Wydatki wykonane w ramach płatności budżetu środków europejskich były wyższe o 7,3 % od tych wykonanych rok temu. Dochody na finansowanie projektów i programów unijnych wykonane przez pierwsze trzy miesiące tego roku były o 5,2 % niższe niż te zrealizowane w 2014 r.

Wydatki na finansowanie projektów i programów unijnych były wyższe niż wykonane w I kwartale 2014 r. o 15,5%. Natomiast wydatki na finansowanie były niższe o 2%.

Kwota wykonanych dochodów była o 3,8% wyższa w porównaniu do wykonanych dochodów w pierwszym kwartale zeszłego roku. Z kolei wydatkowane wydatki były wyższe o 1,9 %.

Największą dynamiką charakteryzowały się dochody własne, które wzrosły o 5,9%, dochody z tytułu dotacji zwiększyły się o 4%. A dochody z tytułu subwencji ogólnej były na zbliżonym poziomie. W strukturze dochodów jst, te własne stanowiły 49,5%, dotacje 16,7 % a subwencja 33,8%.

Dochody gmin stanowiły 43,7 %, miast na prawach powiatu 36 % , powiatów 12,3% a województw 8 %. Wykonane dochody w I kwartale były wyższe. W miastach na prawach powiatu o 5,8%, w województwach o 4,4 % a w gminach o 3,5 %.

Jeśli chodzi o zobowiązania, to w I kwartale w latach 2014-2015 największy udział stanowiły kredyty i pożyczki. Ich udział wzrósł o 1,8 punktu procentowego. A udział papierów wartościowych zmniejszył się o 1,5 punktu procentowego. Mniejszy o 0,3 punktu procentowego był też udział zobowiązań wymagalnych. W łącznej kwocie zadłużenia, największy udział mają miasta na prawach powiatu (45,5%), najmniejszy powiaty (8,2%).

Udział zobowiązań w planowanych dochodach wyniósł 36,6 % i wzrósł o 1,2 punktu procentowego.

Resort finansów przypomina, że od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje indywidualny wskaźnik spłaty zadłużenia jst. Spłata kredytów i pożyczek, i obsługa zadłużenia na dany rok budżetowy nie może przekroczyć średniej nadwyżki operacyjnej z trzech ostatnich lat powiększonej o dochody ze sprzedaży majątku. Ma on na zadanie m.in. zabezpieczyć jst przed nadmiernym zadłużeniem. A to dlatego, że limit jest uzależniony od indywidualnej sytuacji ekonomicznej. Wskaźnika nie spełniają 65 jst, w tym 47 gmin, 1 miasto na prawach powiatu oraz 17 powiatów.

Na koniec uczestnicy posiedzenia podkomisji zwrócili uwagę na to jak bardzo niepokojące jest zadłużanie się JST w parabankach. Uznali, że świadczy to tylko o słabym nadzorze regionalnych izb obrachunkowych.

Pt., 10 Lp. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska