Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Apel Strony Samorządowej do Prezydenta RP

Apel Strony Samorządowej do Prezydenta RP fotolia.pl

Strona samorządowa, w składzie: Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Miasteczek Polskich oraz Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, wystosowała do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej apel o niepodpisywanie ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego to unikatowa na skalę europejską i światową platforma współdziałania tych dwóch odrębnych władz publicznych (rządu i samorządu terytorialnego) w ramach władzy wykonawczej. Od początku odgrywa ona rolę dialogu i współpracy między tymi dwoma podmiotami. Nowelizacja ustawy, która została przyjęta przez Sejm 13 lipca 2023 r., budzi jednak poważne obawy i ryzyka, w szczególności dotyczące równości stron w komisji.

W apelu zwrócono uwagę na niedoprecyzowanie przepisów nowelizacji, które może prowadzić do dowolnego kształtowania składu strony samorządowej przez stronę rządową. Niedokładne przepisy mogą również wpłynąć na obniżenie jakości legislacji. Organizacje samorządowe wskazują na braki i błędy w nowelizacji, wynikające z pospiesznej legislacji.

Strona samorządowa podkreśla, że zmiany w prawie powinny następować wtedy, gdy istniejące przepisy nie realizują założonego celu. Istniejący porządek prawny dotyczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego działa sprawnie, a problemy z funkcjonowaniem nie wynikają ze zbyt wąskiej reprezentacji strony samorządowej, lecz z innych czynników.

W związku z tym strona samorządowa apeluje do Prezydenta RP o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

Pełna treść apelu dostępna jest TUTAJ.

Pt., 25 Sp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła