Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Tryb natychmiastowego stawiennictwa w praktyce

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej powołanie do okresowej służby wojskowej, pełnionej w trybie natychmiastowego stawiennictwa, może nastąpić w celu udziału jednostek wojskowych w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych i z zakresu ochrony mienia, akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego, oczyszczania terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwiania, a także w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. W konsekwencji nastąpiło rozgraniczenie powoływania do pełnienia czynnej służby wojskowej w trybie natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały kryzysowe oraz żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne. Do dnia dzisiejszego nie zostały jednak uregulowane kwestia doręczania powołania w tym drugim przypadku.

Ulegnie to zmianie wraz z wydaniem rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej oraz Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie trybu doręczania kart powołania i rozplakatowania obwieszczeń o stawieniu się osób do czynnej służby wojskowej, którego projekt trafił do zaopiniowania przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Analogicznie jak w pozostałych przypadkach karty powołania będą doręczać, za potwierdzeniem odbioru, wójtowie lub burmistrzowie (prezydenci miast) oraz starostowie (prezydenci miast na prawach powiatu) na terenie objętym ich właściwością. Doręczenie kart powołania będzie mogło nastąpić również za pośrednictwem poczty (o ile karty zostaną przekazane przez wojskowego komendanta uzupełnień) oraz w trybie akcji kurierskiej (w wymienionych przypadkach).

Rozporządzenie dookreśla tryb doręczania kart powołania przez wójtów, czy starostów. Doręczenie może być realizowane za pośrednictwem osób będących pracownikami starostwa powiatowego lub urzędu gminy (miasta), przy czym upoważnienie w pierwszej kolejności otrzymują pracownicy, którzy jednocześnie są wyznaczeni do pełnienia funkcji kurierów.

Jednocześnie dokonano rozszerzenia danych i informacji przesyłanych przez wojewodów ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Czw., 13 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski