W celu zapewnienia stabilności finansów publicznych Ministerstwo Finansów postanowiło na poważnie zająć się wprowadzeniem do prawa polskiego reguły fiskalnej. Projekt założeń odpowiedniej zmiany ustawy o finansach publicznych trafił do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zaproponowana reguła nakłada ograniczenie na poziom wydatków publicznych. Limit ma zostać nałożony na wydatki sektora finansów publicznych i funduszy celowych w BGK z dwoma wyjątkami: wydatków budżetu środków europejskich oraz wydatków finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy unijnej i EFTA. Z obliczeń zostaną wyłączone wydatki jednostek, które nie mają zdolności do generowania wysokich deficytów (zdaniem Ministerstwa w tej grupie są m.in.... samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej). Od wyliczonego limitu ma zostać odjęty oczekiwany poziom skonsolidowanych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Pozostała część (tzw. sublimit) będzie miał charakter wiążący – na pozostałej części sektora będzie spoczywał ciężar ewentualnego zacieśnienia fiskalnego. Ta zatem grupa podmiotów będzie odpowiadała za stabilizację wyniku i długu całego sektora instytucji rządowych i samorządowych.
Proponuje się by limit wydatków rósł w średniookresowym tempie wzrostu PKB. Ma to zapewnić antycykliczny charakter reguły stabilizującej – w okresie dekoniunktury limit będzie rósł w tempie szybszym niż PKB, zaś w okresie koniunktury – niższym. Od strony praktycznej poziom wydatków publicznych na dany rok będzie wyliczany w oparciu o wydatki roku ubiegłego skorygowane średnim tempem wzrostu gospodarczego w okresie cyklu koniunkturalnego oraz prognozowany wskaźnik inflacji (celem uzyskania zachowania realnego poziomu wydatków). Tempo to będzie korygowane w sytuacji niezrównoważenia finansów publicznych – zgodnie z jednym z zaproponowanych mechanizmów.
Reguła ta ma ulegać zawieszeniu w przypadku przewidywanego silnego ograniczenia tempa wzrostu produktu krajowego brutto – chyba że nierównowaga finansów publicznych będzie wyjątkowo duża.
Dodatkowo przewiduje się uzupełnienie formuły o aktualizację prognoz inflacji oraz prognozowaną dyskrecjonalną zmianę obciążeń fiskalnych (dochodów podatkowych i ze składek na ubezpieczenia społeczne).
Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami rozwiązań.