Ujednolicając obowiązujące do tej pory przepisy Minister Środowiska opracował projekt rozporządzenia w sprawie składowisk odpadów. Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dotyczące lokalizacji, budowy i prowadzenia składowisk odpadów, jakim odpowiadają poszczególne typy składowisk odpadów, a także zakres, czas i częstotliwość oraz sposób i warunki prowadzenia monitoringu składowisk odpadów. Najistotniejsza zmiana w stosunku do obowiązującego stanu prawnego polega na wprowadzeniu przepisów dotyczących czasowego składowania odpadów rtęci metalicznej.
Jest to związane z transpozycją dyrektywy Rady 2011/97/UE z dnia 5 grudnia 2011 roku zmieniającej dyrektywę 1999/31/WE w odniesieniu do szczegółowych kryteriów składowania rtęci metalicznej uznanej za odpady.
Zgodnie z projektem rozporządzenia składowiska odpadów niebezpiecznych przeznaczone do czasowego składowania odpadów rtęci metalicznej o zawartości rtęci powyżej 99,9% masy oraz braku zanieczyszczeń mogących spowodować korozję stali węglowej lub nierdzewnej (w szczególności roztworu kwasu azotowego lub roztworu soli kwasu solnego) mają być budowane jako osobne, oddzielne, szczelne konstrukcje stanowiące zbiorniki ze ścianami bocznymi i dachem. Odpady rtęci mają być przechowywane w pojemnikach wykonanych – o ile to możliwe bez użycia spawów – ze stali węglowej lub stali nierdzewnej i powleczonych w celu zabezpieczenia przed pęknięciami i szczelinami. Projekt rozporządzenia przewiduje, że zbiorniki będą mogły być wypełniane odpadami rtęci do 80% swojej pojemności.
Same zbiorniki muszą być wyposażone w odrębną instalację przeciwpożarową.
Projekt po wstępnym omówieniu na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska w dniu 11 marca został skierowany do rozpatrzenia w trybie obiegowym z terminem zgłaszania uwag do 18 marca.