Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

II czytanie projektu zmian w Prawie oświatowym - poprawki ZPP

II czytanie projektu zmian w Prawie oświatowym - poprawki ZPP fotolia.pl

12 stycznia br. odbyło się rozpatrzenie sprawozdania Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1812 i 1895).

Zgodnie z harmonogramem posiedzenia Sejmu, od godz. 12:05 zaplanowano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenia w imieniu kół.

Projekt został skierowany do II czytania w Komisjach, które ma się odbyć 13 stycznia br. o godz. 10:00.

Z przebiegiem procesu legislacyjnego projektu oraz wersją projektu po I czytaniu w Komisjach można zapoznać się tutaj. Wprowadzone zmiany opisywaliśmy na łamach Dziennika Warto Wiedzieć.

Podczas rozpatrywania projektu po pierwszym czytaniu, przedstawiciel Związku Powiatów Polskich nie miał możliwości odniesienia się do poszczególnych jednostek redakcyjnych projektu i zaproponowania zmian. W związku z powyższym Związek Powiatów Polskich przedłożył w Sejmie uwagi do merytorycznych przepisów projektu wraz z propozycjami poprawek. 

ZPP proponuje m.in.:

  • zmianę wymaganej w każdym przypadku przez ustawę - Prawo oświatowe oraz projekt pozytywnej opinii kuratora oświaty na konieczność zasięgnięcia opinii organu nadzoru pedagogicznego;
  • usunięcie zapisów dotyczących wygaszenia przez kuratora oświaty powierzenia stanowiska kierowniczego w szkole, placówce;
  • usuniecie zapisów dotyczących prowadzenia zajęć z uczniami przez podmioty zewnętrzne;
  • zmiany w składzie komisji konkursowej, poprzez wzmocnienie pozycji organu prowadzącego szkołę;
  • doszczegółowienie przypadków szczególnie uzasadnionych odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia i poddanie tych spraw kognicji sądów pracy.

Z opinią Związku Powiatów Polskich można zapoznać się tutaj

Śr., 12 St. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka