Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Bardziej przyjazny i sprawiedliwy sport przedmiotem nowego projektu ustawy

Bardziej przyjazny i sprawiedliwy sport przedmiotem nowego projektu ustawy fotolia.pl

Minister Sportu i Turystyki przedstawił projekt ustawy zmieniającej dotychczasowe brzmienie Ustawy o sporcie oraz kilku innych aktów prawnych. Zasadniczym celem proponowanych regulacji, jest ochrona sportowców oraz sędziów sportowych przed różnymi formami dyskryminacji i przemocy, jak również zapewnienie większej ochrony i szerszej reprezentacji obecnym w środowisku sportowym kobietom.

Szansa na sport bardziej przyjazny kobietom

Ważnym aspektem proponowanej nowelizacji ustawy jest poprawa sytuacji uprawiających sport kobiet. Projekt zakłada nałożenie na jednostki samorządu terytorialnego obowiązku zapewnienia środków na stypendia sportowe dla kobiet, którym stypendia ustanowiono, jednak stały się niezdolne do uprawiania sportu wskutek ciąży lub urodzenia dziecka. Mechanizm ten ma funkcjonować na zasadach analogicznych do stypendiów dla zawodniczek, które otrzymują granty wypłacane przez właściwego ministra. W dotychczasowym porządku prawnym występowała nierówność pod względem dostępu do stypendiów dla takich zawodniczek, a ponadto prawa sportsmenek nie odpowiadały prawom innych kobiet zatrudnionych na umowie o pracę z uwagi na procentowo niższy wymiar wypłacanych środków. Proponowana regulacja stanowi główne zobowiązanie nałożone na jednostki samorządowe. Jak wspomniano w treści OSR, zmiany nie będą skutkowały zwiększeniem wydatków budżetu państwa i budżetów samorządów, gdyż środki na stypendia sportowe będą wydatkowane w ramach kwot przeznaczonych na ten cel w obrębie obecnych limitów.

Proponowane zmiany dotyczą kobiet nie tylko za sprawą objęcia ich dodatkową ochroną w razie zajścia w ciążę. Zgodnie z intencją ustawodawcy, zwiększyć miałby się również ich udział w organizacjach i związkach sportowych. Sugerowana "demokratyzacja" struktur zakłada, że w przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków zakłada się, że w ich skład powinno wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna. W przypadku zarządów PZS liczących więcej niż 5 członków przewiduje się, że reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30%.

"Nie" dla przemocy i dyskryminacji

Wśród kluczowych założeń projektu ustawy znalazło się powołanie przy ministrze sportu instytucji Rzecznika ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym. Do jego zadań miałoby należeć bieżące monitorowanie wszelkich przejawów złego traktowania w środowisku sportowym, zwalczanie ich oraz ograniczanie ich skutków. Rzecznik dla realizacji swoich celów ma zostać uprawniony do przeprowadzania kontroli i współpracy z innymi podmiotami dla uczynienia sportu bardziej bezpiecznym i sprawiedliwym.

Obowiązki związane z poprawą sytuacji w środowisku sportowym mają objąć także kluby i związki sportowe, które (odtąd w formie obowiązku) miałyby przyjąć standardy przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji w sporcie, a także standardy ochrony małoletnich przed jakimikolwiek zagrożeniami przestępczością seksualną.

Ponadto, proponowane zmiany mają w intencji ustawodawcy przysłużyć się sędziom sportowym. W uzasadnieniu projektu wspomniano poważny problem zdarzających się regularnie przejawów agresji i nienawiści wobec arbitrów, mający głównie formę przemocy werbalnej, lecz w dalszej kolejności skutkujący również napaściami fizycznymi. Ustawodawca planuje objąć sędziów sportowych ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych, z czym wiąże się zaostrzenie odpowiedzialności karnej dla osób dopuszczających się m.in. naruszania ich nietykalności cielesnej czy znieważania.

Inne zasady "łowienia talentów"

Projekt ustawy zakłada także zmianę w prowadzonej ewidencji kompetencji ruchowych dzieci i młodzieży o nazwie "Sportowe talenty". Program polega na corocznym przeprowadzaniu w ramach lekcji wychowania fizycznego formy "sprawdzianu" polegającego na wykonaniu przez ucznia kilku ćwiczeń ruchowych i wytrzymałościowych, na podstawie którego monitorowano ogólny poziom sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wraz z wejściem w życie nowelizacji, program zmieniłby nazwę na "Badanie kompetencji ruchowych uczniów". Odtąd uzyskane w ten sposób informacje miałyby służyć wyłącznie celom dydaktycznym, naukowym i statystycznym. Tym samym, niemożliwe byłoby pozyskiwanie informacji przez kluby sportowe i PZS, co w założeniu ustawodawcy ma służyć ochronie danych osobowych w ewidencji.

Z projektem ustawy można zapoznać się tutaj.

Czw., 29 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch