W obowiązującym stanie prawnym do wszystkich pracowników zatrudnianych w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa zastosowanie mają powszechnie obowiązujące przepisy normujące czas pracy – nawet wówczas, gdy praca jest świadczona w warunkach faktycznego stanu wojny. Powoduje to istotne konsekwencje finansowe.
Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Narodowej w strefie działań wojennych pracownicy wykonują pracę zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba, tzn. także w soboty, niedziele oraz w porze nocnej. Prowadzi to do roszczeń pracowników o wypłatę wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe – mimo, iż i tak otrzymują rekompensatę za pracę w wyjątkowych warunkach w postaci dodatku wojennego oraz dodatku zagranicznego. Jak zostało wskazane przez resort wynagrodzenie pracownika świadczącego pracę w PKW Afganistan wynosi średnio – dla pracownika z wykształceniem średnim – 9.500 zł, dla pracownika z wykształceniem wyższym – 11.375 zł.
W związku z powyższym Ministerstwo Obrony Narodowej proponuje by do pracowników świadczących pracę w strefie działań wojennych nie stosowało się przepisów Kodeksu pracy dotyczących czasu pracy.
Zmianę taką ma przynieść ustawa o zmianie ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, której projekt założeń został właśnie skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.