Nie ustają zmiany w przepisach regulujących zakres świadczeń gwarantowanych. Na majowe posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej obok projektu rozporządzenia związanego z lecznictwem szpitalnym trafił również projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Rozporządzenie przewiduje jedno nowe świadczenie gwarantowane – domową antybiotykoterapię dożylną w leczeniu zaostrzeń choroby oskrzelowo-płucnej u pacjentów z mukowiscydozą. Świadczenie to jest od lat80-tych XX wieku powszechnie stosowane w krajach Europy Zachodniej. Badania porównawcze prowadzenia antybiotykoterapii dożylnej w warunkach domowych i w trakcie hospitalizacji, wykazały porównywalną skuteczność i bezpieczeństwo obu sposobów podawania leków, przy czym za ich podawaniu w domu przemawia:
- obniżenie kosztu leczenia jednego epizodu zaostrzenia oskrzelowo-płucnego o ok. 4000 zł;
- zmniejszenie ryzyka występowania krzyżowych zakażeń szpitalnych.
Przy założeniu, że świadczenie to będzie dotyczyło 30-40% chorych na mukowiscydozę wymagających dożylnego podawania antybiotyków, szacuje się że będzie dotyczyło 800-1330 świadczeń rocznie.
Dalsze zmiany mają przede wszystkim charakter uzupełniający i porządkowy. Dotyczą one m.in.:
- usunięcia występujących w rozporządzeniu powtórzeń;
- usunięcia badań, które są finansowane w ramach oddzielnych umów, tj. ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych;
- całkowicie przeredagowano opis wymogów dla porady specjalistycznej – logopedii przy jej jednoczesnym dostosowaniu do obecnych potrzeb i możliwości;
- przywrócenia wymagania kwalifikacji personelu w przypadku hemodializy – przyjęcia wariantowości zapewnienia opieki przez lekarzy specjalistów w dziedzinie nefrologii oraz w dziedzinie chorób wewnętrznych i pediatrii w trakcie specjalizacji z nefrologii.