Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia System Informacji Medycznej jest systemem teleinformatycznym służącym przetwarzani danych dotyczących udzielonych, udzielanych i planowanych świadczeń opieki zdrowotnej udostępnianych przez systemy teleinformatyczne usługodawców. Do Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej trafiły dwa projekty aktów wykonawczych precyzujących szczegóły funkcjonowania SIM.
Są to odpowiednio:
- projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań dla Systemu Informacji Medycznej. Rozporządzenie to określa:
a) format elektronicznej dokumentacji medycznej udostępnianej w SIM, warunki organizacyjno-techniczne jej przetwarzania, udostępniania, autoryzacji oraz zabezpieczenia przed utratą. Elektroniczna dokumentacja medyczna składa się z dokumentów elektronicznych w formacie XML, których zakres odpowiada danym gromadzonym w dokumentacji medycznej oraz pliki multimedialne będące wynikiem diagnostyki obrazowej w standardzie DICOM. Udostępnianie zgromadzonej dokumentacji medycznej ma odbywać się w sposób umożliwiający identyfikację i autoryzację uprawnionych osób przy użyciu bezpiecznego podpisu elektronicznego albo danymi potwierdzonymi profilem zaufanym ePUAP,
b) warunki organizacyjno-techniczne zamieszczania i pobierania z SIM dokumentów elektronicznych niezbędnych do prowadzenia diagnostyki, ciągłości leczenia oraz zaopatrzenia usługobiorców w produkty lecznicze i wyroby medyczne,
c) warunki organizacyjno-techniczne realizacji dostępu i pobierania danych przetwarzanych w SIM; - projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie klasyfikacji danych i systemu kodów w Systemie Informacji Medycznej. Rozporządzenie przewiduje – w celu zapewnienia spójności i jednorodności przetwarzania danych – zastosowanie kodyfikacji danych, m.in. poprzez wdrożenie jednolitego rejestru systemów kodowania, zgodnie z ustaleniami normy PN/EN 1068:2007 Informatyka w ochronie zdrowia – Rejestracja systemów kodowania. Rozporządzenie określa jednocześnie funkcjonalność poszczególnych modułów, w których gromadzone są dane osobowe i jednostkowe dane medyczne. Zgodnie z ustawą funkcjonują trzy moduły:
a) moduł podstawowy stanowiący zasób informacyjny przetwarzający dane i informacje,
b) moduł statystyczno-rozliczeniowy stanowiący zasób informacyjny przetwarzający jednostkowe dane medyczne,
c) moduł zleceń umożliwiający w szczególności wystawianie przez pracownika medycznego skierowań, recept i zleceń.