Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Śląskie posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

Śląskie posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej fotolia.pl

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach, które odbyło się 5 lipca, dyskutowali o roli samorządu terytorialnego w transformacji regionu śląskiego.

W trakcie posiedzenia komisji, na które przybyli śląscy samorządowcy, jej przewodniczący senator Zygmunt Frankiewicz ocenił, że Śląsk to obszar problemowy, funkcjonujący bez odpowiedniego wsparcia, które obecnie jest udzielane jedynie epizodycznie i w nieodpowiedniej formie. Według niego, sytuacja jest trudniejsza niż w poprzednich latach, ponieważ nastąpiło gwałtowne obniżenie bieżących dochodów własnych jednostek samorządowych, niczym do tej pory nie zrekompensowane. Senator Frankiewicz krytycznie ocenił transfery z budżetu państwa, które są według niego niepełne, uznaniowe i niepewne, ponadto niszczą efekt motywacyjny. Jednocześnie występują na dużą skalę niekorzystne zjawiska związane z degradacją przemysłu ciężkiego, brakiem stabilności władzy, konfliktami społecznymi spowodowanymi wysoką inflacją i ogromną presją płacową, małą aktywnością społeczną, obywatelską i gospodarczą.

Mariusz Wołoch, prezydent Bytomia, na jego przykładzie przedstawił problemy, z którymi borykają się śląskie miasta. Bytom, w którym kiedyś działało kilka kopalń i huty, ma obecnie zniszczoną tkankę miejską, społeczną i infrastrukturalną. Wykluczenie społeczne mieszkańców wynika ze zmiany charakteru miasta. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński opowiadał, że jego miasto znacznie zmieniło się dzięki mieszkańcom i samorządowi, a likwidacja kilku kopalń i hut nie przyniosła wsparcia centralnego. Opowiadano się również za zmianami podatkowymi, bez których samorządy nie poradzą sobie finansowo.

Debatę podsumował senator Zygmunt Frankiewicz, mówiąc, że senatorowie zgodzili się co do tego, iż potrzebne są zmiany legislacyjne, aby Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mogła wykonywać zadania, do których została powołana. Wskazano, że do ustawy należałoby dopisać nowe zadania i w ten sposób ją zaktualizować. Do propozycji tej przychylił się przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak, dodając, że w nowelizacji należałoby wyliczyć konkretnie nowe zadania metropolii, a ponadto należałoby przy tym zmienić kolejnych kilkanaście innych aktów prawnych.

Obradom towarzyszyła okolicznościowa wystawa dotycząca działalności Senatu.

Źródło: Senat RP

Czw., 7 Lp. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński