Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odstrzał bardziej liberalny

Zgodnie z prawem łowieckim gospodarka łowiecka prowadzona jest w oparciu o plany (roczne łowieckie i wieloletnie hodowlane). Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych nakłada obowiązek określenia liczby zwierząt łownych zaplanowanych do pozyskania w roku gospodarczym w odpowiednim podziale. Oznaczało to, że dla wykonania planu konieczne było upolowanie liczby zgodnej co do sztuki z ustaloną w planie. Mniejsza liczba ustrzelonych zwierząt oznaczała niewykonanie planu łowieckiego, zaś większa wiązała się z sankcjami karnymi.

W odpowiedzi na postulaty środowisk myśliwskich Minister Środowiska postanowił wydać rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich planów hodowlanych w ten sposób, by pozyskiwanie zwierząt łownych następowało w przedziałach: od 90% do 110% liczby zaplanowanej w planie łowieckim w przypadku zwierzyny grubej i od 85% do 115% tej liczby w przypadku zwierzyny drobnej.

Przy okazji wprowadzonych zostało kilka zmian o charakterze porządkowym, w szczególności:

  • przewidziano, iż protokół ubytku zwierzyny grubej może być potwierdzany nie tylko przez pracownika Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, funkcjonariusza Policji czy strażnika Państwowej Straży Łowieckiej, lecz również przedstawiciela gminy;
  • dopuszczano możliwość korekty rocznego planu łowieckiego w zakresie liczby zwierząt łownych pozyskanych w drodze odstrzałów i odłowów w roku gospodarczym poprzedzającym rok gospodarczy, na który sporządzany jest plan w okresie od przedłożenia planu do zatwierdzenia do końca roku gospodarczego (do tej pory w planie nie było możliwości uwzględnienia zwierząt odstrzelonych lub odłowionych w tym okresie).

Projekt przedmiotowego rozporządzenia będzie rozpatrywany w trybie obiegowym w Zespole ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Czw., 11 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski