W obowiązującym stanie prawnym minister właściwy do spraw edukacji upoważniony był do określania dopuszczalnych form realizacji dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. Uchwalona w dniu 25 czerwca 2010 roku ustawa o sporcie rozszerzyła to upoważnienie na wszystkie lekcje wychowania fizycznego. Realizujący delegację ustawową projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego trafił właśnie pod opinię Komisji Wspólnej.
Zgodnie z projektem obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą być realizowane w formie tradycyjnych zajęć klasowo-lekcyjnych albo zajęć do wyboru:
- zajęć sportowych;
- zajęć rekreacyjno-zdrowotnych;
- zajęć tanecznych;
- aktywnej turystyki
przy zastrzeżeniu, że nie mogą one być realizowane w wymiarze nie większym niż 2 godziny lekcyjne tygodniowo. Dopuszcza się przy tym możliwość łączenia, w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie, godzin obowiązkowych zajęć realizowanych w tych formach – oznacza to np. że zamiast każdego tygodnia przewidywać 2 godziny aktywnej turystyki możliwe jest zrealizowanie raz na miesiąc 8-godzinnej wycieczki.
Propozycję form zajęć do wyboru ma przygotowywać dyrektor szkoły uwzględniając:
- potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia sportowe w danej dziedzinie sportu lub aktywności fizycznej;
- uwarunkowania lokalne;
- miejsce zamieszkania uczniów;
- tradycje sportowe środowiska lub szkoły;
- możliwości kadrowe.
Propozycje te – po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną i radę szkoły (lub radę rodziców) – dyrektor szkoły przedstawia uczniom umożliwiając im dokonanie wyboru.