Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak chronić lokale wyborcze

Nowouchwalony Kodeks Wyborczy wprowadził instytucję dwudniowego głosowania w wyborach. Decyzja taka pociąga za sobą konieczność właściwego zabezpieczenia lokalu wyborczego na czas przerwy w głosowaniu. Generalia uregulowane są oczywiście w Kodeksie Wyborczym, szczegóły zostały przekazane do uregulowania w akcie wykonawczym. Projekt regulującego to zagadnienie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie ochrony lokali obwodowych komisji wyborczych w czasie przerwy w głosowaniu trafił właśnie do zaopiniowania przez Komisję Wspólną.

Obowiązki z tym zakresie zostają nałożone przede wszystkim na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast). Mają oni bowiem wyznaczyć swoich przedstawicieli odpowiedzialnych za ochronę zamkniętego lokalu wyborczego w czasie przerwy w głosowaniu w liczbie odpowiadającej potrzebom ochrony lokalu wyborczego, uzależnionej w szczególności od rozmiarów budynku, rodzaju i stanu technicznego istniejących zabezpieczeń. Wskazani przedstawiciele mają prowadzić zewnętrzny stały dozór lokalu wyborczego oraz sprawdzać stan zabezpieczeń do czasu ponownego otwarcia lokalu wyborczego – na wypadek ewentualnych zagrożeń osoby te mają mieć zapewnione środki łączności umożliwiające utrzymywanie kontaktu z właściwą miejscową jednostką Policji.

Niezależnie od wskazania przedstawicieli wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) mają – w miarę możliwości – zapewnić takie umiejscowienie siedziby lokalu wyborczego, tak aby znajdowała się ona w obiektach wyposażonych w środki zabezpieczenia technicznego, takie jak ogrodzenia, kraty w oknach, wzmocnione drzwi i zamek (lub zamki) o skomplikowanym mechanizmie.

Warto zwrócić uwagę na nieco humorystyczne stwierdzenie projektodawców, iż wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa oraz dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego, gdyż… środki niezbędne na realizację zadań związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów są zagwarantowane przez Krajowe Biuro Wyborcze…

Śr., 15 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski