Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w kontrakcie terytorialnym

Zmiany w kontrakcie terytorialnym fotolia.pl

Projekt nowelizacji ustawy wdrażającej w Polsce politykę spójności, omawiany przez nas w osobnym artykule, wprowadza również zmiany do ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Korekty dotyczą instrumentu polityki regionalnej, jakim jest kontrakt terytorialny.

Przypomnijmy, że korekta programowa tego mechanizmu przewidziana została w projekcie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. W dokumencie zapisano, że modyfikacja kontraktu będzie przebiegała dwuetapowo. W pierwszym etapie nastąpi usprawnienie mechanizmu, a następnie określenie jego nowej formuły na okres po roku 2019.

Co zmieniono w ustawie?

Po pierwsze, ministerstwo zaproponowało nową definicję kontraktu terytorialnego. W proponowanej zmianie art. 5 zapisano, że jest to „umowa określająca cele i przedsięwzięcia priorytetowe, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju oraz wskazanego w niej województwa oraz sposób ich koordynacji i warunki realizacji, a także dofinansowanie, opracowywanych przez zarząd województwa, programów służących realizacji umowy partnerstwa w zakresie polityki spójności”. W stosunku do obecnego zapisu oznacza to rezygnację ze wskazywania w kontrakcie terytorialnym sposobu finansowania i realizacji przedsięwzięć priorytetowych. Resort uznał, że są to kwestie, które powinny zostać uregulowane w poszczególnych umowach lub porozumieniach dotyczących realizacji każdego z przedsięwzięć.

Z kolei w rozdziale ustawy poświęconym kontraktowi, w art. 14q (ust. 2) wprowadzono możliwość - w miejsce obowiązku - zawierania przez zarząd województwa porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego, które są zaangażowane w realizację kontraktu. Zarząd województwa nie będzie więc musiał, a będzie miał tylko taką możliwość zawierania umów z gminami i powiatami ze swojego obszaru, w celu realizacji zobowiązań wynikających z kontraktu. Poza tym dopisano (w art. 14r ust. 5), że minister rozwoju regionalnego będzie przekazywał zarządowi województwa informację o realizacji kontraktu w roku poprzednim.

Projekt nowelizacji jest obecnie w trakcie opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Pt., 9 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża