Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w KPA zaopiniowane pozytywnie

Zmiany w KPA zaopiniowane pozytywnie fotolia.pl

Na wspólnym posiedzeniu Zespołu ds. Ustrojowych oraz Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 25 października br. zostały omówione dwa bardzo istotne projekty.

Pierwszy z nich to projekt Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju. Do tego obszernego, interdyscyplinarnego dokumentu wpłynęło ponad 300 uwag i stanowisk od strony samorządowej. Jak wskazał przedstawiciel MR, uwagi nadal wpływają do resortu. Z tego względu, ostateczny projekt SOR zostanie przesłany w ciągu 2-3 tygodni od dnia posiedzenia.

Przedstawiciele JST zauważyli, że projekt zakłada centralizację zadań państwa. MR poinformował, że instytucje państwa SOR traktuje szeroko – JST również wliczany jest do instytucji państwa, ale w dokumencie zostanie doprecyzowane kto za co odpowiada. Podkreślona została zasada subsydiarności jako sposobu realizacji zadań państwa na poziomie najbardziej adekwatnym – SOR zakłada partnerstwo między samorządami wszystkich kategorii. Przedstawiciele rządu zauważyli, że  trzeba wypracować system współzarządzania różnymi procesami, w którym różni partnerzy (w tym przedsiębiorcy czy obywatele) mają udział..

W odpowiedzi na uwagę w kwestii finansów – sytuacja JST nie pozwoli na oczekiwany przez SOR poziom inwestycji poinformowano, że SOR zostanie uzupełniony o kwestię reformy systemu finansów publicznych dotyczącą samorządu, także od strony mechanizmów wyrównawczych (tu: subwencji). Jest to szczególnie istotne w sytuacji zmniejszenia środków unijnych. MR podkreślił, że trzeba tak skonstruować system, by zabezpieczyć środki finansowe na realizowanie podstawowych zadań (bez środków unijnych i krajowych).

Drugi omawiany projekt to zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego proponowane przez resort rozwoju. Przedstawiciel ZPP zauważył, ze przedstawiciele resortu przyjęli większość uwag zgłoszonych w toku prac nad projektem przez ZPP. Przedstawiciele MR zadeklarowali, że pozostałe, jeszcze nieuwzględnione uwagi przeanalizują w dalszych etapach procesu legislacyjnego i być może zostaną one wprowadzone do projektu.

Ponadto, podniesiono postulat, by w celu zabezpieczenia interesu podmiotu publicznego przywrócić JST uprawnienia strony przed sądami oraz SKO.

Zespół zaopiniował projekt pozytywnie z zastrzeżeniem uwzględnienia uwag strony samorządowej i dodatkowo zaakcentowaniem kwestii przywrócenia JST uprawnień strony.

Czw., 27 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka