Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ku zmianom w kryteriach oceny wniosków w ramach PRDGiP?

Ku zmianom w kryteriach oceny wniosków w ramach PRDGiP? fotolia.pl

Tegoroczny nabór i ocena wniosków gmin i powiatów o dofinansowanie inwestycji drogowych z budżetu państwa odbył się zgodnie z nowymi zasadami wynikającymi z ustaleń Programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych na lata 2016-2019. Zakończenie procedury jest dobrą okazją do przeprowadzenia refleksji nad adekwatnością zmienionych kryteriów oceny.

Do takiego wniosku doszli uczestnicy posiedzenia połączonych Zespołów: ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa oraz ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska w dniu 15 kwietnia br. Tradycyjnie przedmiotem najgorętszej dyskusji była waga kryteriów dotyczących elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedstawiciele gmin wiejskich argumentowali, że premiowanie takich rozwiązań stawia w znacznie lepszej sytuacji drogi przebiegające przez tereny zurbanizowane – co jest kłopotliwe w sytuacji, gdy największe potrzeby mają ubogie gminy wiejskie. Przedstawiciele Unii Miasteczek Polskich ubolewali natomiast nad minimalnym standardem dróg budowanych w ramach Programu – rozważając, czy nie można by dofinansować budowy dróg jednopasowych (jeden pas ruchu dla obu kierunków ruchu – samochody mijają się zjeżdżając na pobocze). Swoje też dorzuciły powiaty.

Efektem przeprowadzonej dyskusji była decyzja o powołaniu grupy roboczej, która dokona przeglądu funkcjonowania programu, w szczególności kryteriów oceny poszczególnych wniosków. Ewentualne uwagi podzielone zostaną na dwie grupy:

·        uwagi, których uwzględnienie nie wymaga zmian legislacyjnych (zarówno uchwały ustanawiającej Program, jak i skorelowanego z nią rozporządzenia), a jedynie dokumentów wykonawczych. W praktyce oznacza to uwagi do szczegółowych kryteriów oceny wniosków – przy zachowaniu ogólnych ram wynikających z projektu rozporządzenia. W przypadku uzgodnienia uwagi te będą mogły być wprowadzone jeszcze przed naborem wniosków na rok 2017;

·        wnioski, które wymagają zmian legislacyjnych. W przypadku konsensusu między przedstawicielami jednostek samorządu, a Rady Ministrów będą one mogły być wprowadzone w połowie okresu obowiązywania programu. W takim przypadku miałyby one zastosowanie dopiero do naboru wniosków na rok 2018.

W związku z rozpoczęciem prac grupy roboczej Związek Powiatów Polskich w najbliższym czasie roześle do wszystkich swoich członków prośbę o zgłaszanie ewentualnych uwag.

Niedz., 17 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski