Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nastąpi zmiana technologii medycznych

Nastąpi zmiana technologii medycznych fotolia.pl

Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wpłyną projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem projektodawców ma ona zwiększyć przejrzystość wydatków NFZ na gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej oraz standaryzację ich realizacji.

Podstawą jest zmiana technologii medycznych, zidentyfikowane zostaną świadczenia o nieudowodnionej skuteczności klinicznej lub nieudowodnionym bezpieczeństwie, które jednocześnie generują bardzo wysokie koszty. Ministerstwo nie posiada jednak odpowiednich narzędzi, więc w cały proces zostanie włączona Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Dodatkowo projekt ma pozwolić na zapewnienie pacjentom dostępu do leków, które nie są finansowane ze środków publicznych, a mogą doprowadzić do ratowania ich życia i zdrowia.

Projektowane zmiany doprowadzą do sytuacji, w której minister właściwy ds. zdrowia będzie musiał uzyskać rekomendację Prezesa Agencji w sprawie zmiany technologii medycznej. Obecnie taka rekomendacja jest wymagana tylko przy usunięciu danego świadczenia. Dodatkowo będzie możliwość usunięcia danego świadczenia, jeśli wynika to z już istniejącej rekomendacji Prezesa Agencji, bez konieczności występowania przez Ministra o wydanie kolejnej rekomendacji dotyczącej tego świadczenia.

Kolejną zmianą będzie określenie przez Ministra na podstawie rekomendacji, taryfy świadczeń. Projekt zostanie umieszczony w BIP i będzie możliwość zgłaszania do niego uwag. Dodatkowo proces konsultacji będzie mogła przeprowadzić niezależnie Rada do spraw Taryfikacji. Ma to zagwarantować większą przejrzystość wydatkową. Kolejną zmianą będzie obligatoryjna współpraca świadczeniodawców z Agencją, celem pozyskiwania danych niezbędnych do określenia taryfy świadczeń.

Dodatkowo w ustawie Prawo farmaceutyczne zostanie wprowadzona zmian zgodnie, z którą sprzedaż produktów leczniczych, które w swojej charakterystyce mają wskazanie do zastosowania w antykoncepcji może odbywać się jedynie na receptę. Jednocześnie uchyla się obowiązek umieszczania numeru telefonu bezpośrednio do lekarza na recepcie.

Wejście w życie ustawy planowane jest na czerwiec.

Projekt został zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Pt., 8 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk