Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia – projekt ustawy

Uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinie ochrony zdrowia – projekt ustawy fotolia.pl

Do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego trafił projekt ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Przyszła ustawa ma określać postępowanie w sprawie uzyskiwania akredytacji do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego, zasady kontroli realizacji szkolenia specjalizacyjnego oraz zasady, warunki i tryb uzyskiwania tytułu specjalisty, w tym odbywania szkolenia specjalizacyjnego oraz organizacji i przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w danej dziedzinie.

Projekt ustawy został opracowany na podstawie dotychczasowych rozwiązań zawartych w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia Przepisy tego rozporządzenia zostały wydane na podstawie art. 10 ust. 5 nieobowiązującej już ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej. Nową regulacją jest określenie zasad kontroli realizacji szkolenia specjalizacyjnego. Będzie ona prowadzona przez zespół kontrolny, powoływany przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W projekcie określono zakres czynności kontrolnych oraz uprawnienia kontrolerów, a także dokumentację sporządzaną w wyniku kontroli i związane z tym procedury.

W projekcie szczegółowo określono zasady przystępowania i składania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Projektodawcy zaproponowali zmianę systemu dopuszczania do egzaminu. Na gruncie dotychczasowych przepisów procedura ta była kilkuetapowa i brały w niej udział ośrodki wojewódzkie oraz Państwowa Komisja Egzaminacyjna, która podejmowała decyzję o dopuszczeniu do egzaminu. W przypadku stwierdzenia, iż dana osoba nie zrealizowała wszystkich elementów szkolenia specjalizacyjnego, nie mogła ona przystąpić do egzaminu. Przepisy nie określały jednak, w jakim trybie może ona uzupełnić brakujące elementy programu szkolenia. Projektowane rozwiązania pozwolą uniknąć dotychczasowych problemów i uproszczą procedury w zakresie dopuszczania do egzaminu. W projekcie utrzymano zasadniczo rozwiązania dotyczące konstrukcji i przeprowadzania egzaminu. Nowość stanowi rozwiązanie, iż osoba, która nie uzyska wyniku pozytywnego albo nie przystąpi do egzaminy w danym terminie, będzie mogła go składać w kolejnych sesjach egzaminacyjnych bez ograniczeń czasowych i liczbowych.

W projekcie ustawy przewidziano również unormowania dotyczące szerokiego wykorzystania systemów elektronicznych i środków komunikacji elektronicznej, które będą służyły uproszczeniu i przyśpieszeniu stosowanych procedur.

Pt., 30 Prn. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel