Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postępowanie w przypadku powikłań i niepowodzeń położniczych

Postępowanie w przypadku powikłań i niepowodzeń położniczych fotolia.pl

Minister Zdrowia podjął decyzję o opracowaniu standardów postępowania przy świadczeniach zdrowotnych związanych z ciążą w sytuacji powikłań i niepowodzeń położniczych.

Za powikłania wymagające ustalenia standardów zostały uznane:

·        nadciśnienie tętnicze;

·        poród przedwczesny;

·        ciąża bliźniacza. Podkreślono bowiem, że ciąża taka nie może zostać uznana za ciążę przebiegającą fizjologicznie i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia porodu przedwczesnego, stanu przedrzucawkowego, a także powikłań związanych ze wzrastaniem oraz obumarciem płodów;

·        niedotlenienie wewnątrzmaciczne płodu. Celem opieki perinatalnej jest w tym przypadku wykrycie zwiększonego ryzyka niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu oraz zminimalizowanie jego konsekwencji;

·        krwotok porodowy.

Pod eufemistycznym pojęciem niepowodzenia położniczego rozumie się przypadek urodzenia martwego dziecka. Proponowane standardy regulują w szczególności:

·        pomoc psychologiczną i wsparcie osób bliskich;

·        umieszczenie w innej sali niż pacjentki ciężarne lub po urodzeniu zdrowego dziecka;

·        prawo do uzyskania wyczerpującej informacji na temat obowiązującego stanu prawnego dotyczącego warunków rejestracji martwego urodzenia w urzędzie stanu cywilnego, w tym możliwości określenia płci w badaniach genetycznych płodu oraz pochówku martwo urodzonego dziecka – zarówno we własnym zakresie, jak i przez szpital.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Pt., 4 Wrz. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski