Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unijna informatyzacja z udziałem samorządów

Unijna informatyzacja z udziałem samorządów fotolia.pl

Na posiedzeniu Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego KWRiST w dniu 8 czerwca br., Minister Roman Dmowski z MAiC przedstawił aktualny stan procesu dostosowywania ustawodawstwa polskiego do postanowień rozporządzenia eIDAS.

Czym jest eIDAS?

Rozporządzenie eIDAS to akt prawny wydany przez Parlament Europejski i Radę w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (tzw. eIDAS), który wraz z systemem aktów delegowanych i implementujących zastąpi w połowie 2016 roku dyrektywę 1999/93/WE w sprawie wspólnotowych ram prawnych dla podpisów elektronicznych oraz krajowe przepisy wszystkich państw członkowskich, w zakresie regulowanym rozporządzeniem.

Jak wskazał Minister R. Dmowski, podstawowym celem przedmiotowego rozporządzenia jest zniesienie granic cyfrowych w UE poprzez zunifikowanie przepisów w państwach członkowskich. W efekcie planowane jest ujednolicenie zasad informatyzacji w taki sposób, by w kontaktach z administracją na terenie całej UE możliwe było swobodne korzystanie z narzędzi utworzonych w jednym z państw członkowskich (np. możliwość stosowania polskiego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego w państwach członkowskich).

Wprowadzenie eIDAS w Polsce

Rozporządzenie eIDAS zastąpi zapisy unijnej dyrektywy o wspólnotowych ramach dla podpisu elektronicznego (1999/93/EC). Należy zatem spodziewać się uchylenia polskiej ustawy o podpisie elektronicznym. W celu pełnego wprowadzenia rozporządzenia do polskiego porządku prawnego planowane jest uchwalenie nowej „ustawy o usługach zaufania”, regulującej obszary przewidziane przez eIDAS.

Zgodnie z harmonogramem, pierwszy etap realizacji eIDAS tj. uznawanie zagranicznych podpisów elektronicznych w Polsce, ma zakończyć się do dnia 1 czerwca 2016 roku. Finał całego procesu dostosowywania polskiego porządku prawnego do rozporządzenia planowany jest na 18 września 2018 roku.

Rola samorządu w eIDAS

Minister R. Dmowski podkreślił konieczność współpracy rządu i strony samorządowej przy wprowadzaniu rozporządzenia eIDAS w Polsce. W tym celu postanowiono o konieczności cyklicznych spotkań Zespołu z przedstawicielami Ministerstwa, na których omawiany będzie bieżący stan realizacji eIDAS oraz plan dalszych działań w tym kierunku. O każdym spotkaniu i pracach prowadzonych nad eIDAS będziemy Państwa informować na bieżąco.

Pt., 12 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka