Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kodeks wyborczy z korzyścią dla samorządów i osób niewidomych

Kodeks wyborczy z korzyścią dla samorządów i osób niewidomych fotolia.pl

9 kwietnia odbyło się ostatnie posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia zmian w ustawie kodeks wyborczy  zaproponowanych przez Prezydenta RP. Projekt w porównaniu do pierwotnej wersji został znacząco zmieniony z korzyścią dla samorządów jak i dla osób niewidomych.

Skorygowano zapisy mówiące o imiennym zawiadomieniu przez wójta każdego wyborcy o jego wpisaniu do spisu wyborców. Zastąpione zostanie to informacją rozsyłaną do skrzynek pocztowych bez imiennego wskazania adresata.

Projekt uzupełniono o poprawki, które będzą miały wpływ na sytuację osób niewidomych i niedowidzących. Przedstawiciele tego środowiska mieli bardzo dużo uwag dotyczących  usunięcia nakładek ułatwiających głosowanie. Ostatecznie przyjęte propozycje rozwiazań mają nie pogarszać sytuacji tej grupy obywateli.

Ustalono również, że podstawową kategorią dokumentu do głosowania będzie karta, jednak nie wyklucza to przy wielości komitetów zastosowania formy „książeczki”.

Debatę wywołała również sprawa kopert, w których ma być oddawany głow. Członkowie komisji uznali, że brak umieszczenia karty do głosowania w kopercie nie będzie równoznaczny z nieważnością tego głosu.

Kolejnym elementem była sprawa rejestracji działań komisji wyborczej. W projekcie rejestracja działań miała dotyczyć tylko czasu po zamknięciu głosowania. Posłowie uznali, że należy czas rejestracji rozszerzyć o czas,  w którym komisja przystępuje do pracy, ale lokal wyborczy nie został jeszcze otwarty. 

Pt., 10 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk