Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo wodne trafi do Sejmu

Prawo wodne trafi do Sejmu fotolia.pl

1 kwietnia odbyło się dodatkowe posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska. Zespół miał do zaopiniowania trzy zagadnienia. Dotyczyły one projektu ustawy prawo wodne, podziału środków rezerwy subwencji ogólnej, oraz kwestii włączenia się przez Polskę do sprawy toczącej się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej Remonidis C51/15.

Wszystkie punkty porządku dziennego zostały uzgodnione, choć nie obyło się bez długiej dyskusji w sprawie prawa wodnego oraz zdania odrębnego w sprawie podziału środków rezerwy.

Największą dyskusję spowodowała regulacja prawa wodnego. Istotnie zmienia ona dotychczasowe przepisy, a także niesie za sobą istotne skutki dla JST. Strona samorządowa dopytywała przedstawicieli ministerstwa o skutki finansowe w postaci roszczeń odszkodowawczych właścicieli terenów, którzy w skutek zmiany map obszarów zalewowych realnie stracą na wartości swojej nieruchomości. Chodzi również o ewentualne zwroty nakładów na budowę na tych terenach oraz utracone korzyści, które mógłby dostarczać obiekt na danym terenie. Ministerstwo przekonywało, że istnieje wiele modeli rozwiązań, począwszy od zamrożenia skutków odszkodowań bezpośrednio w ustawie. Przedstawiciel resortu przekonywał, że na terenie zalewowym nie ma możliwości, jego zdaniem, starania się o utracone korzyści, bo i tak jest duże prawdopodobieństwo, że budowa może zostać zalana w skutek nieodpowiedzialności odpowiedniego organu. Według ministerstwa „trzeba kiedyś powiedzieć stop, bo negatywne zjawiska pogodowe będą powtarzać się częściej”. Ministerstwo wyraziło swoje zaniepokojenie brakiem stanowiska w sprawie ustawy prawo wodne, gdyż od jej uchwalenia zależy również duża ilość dotacji, które popłyną do samorządów.

Kolejnym elementem dyskusji był termin przekazania map dla samorządu. Strona samorządowa zgodziła się na wysłanie ich 15 kwietnia. W wyniku dyskusji strony zgodziły się na zaopiniowanie projektu, by nie wstrzymywać dalszych prac legislacyjnych z zastrzeżeniem, że w ramach prac sejmowych również będą zgłaszane poprawki do w/w ustawy. Resort zobowiązał się do przesłania nowej wersji projektu z uwzględnionymi poprawkami jeszcze w tym tygodniu.

Temat rezerwy poruszany był w kontekście Drogowej Trasy Średnicowej, Pan Andrzej Porawski dyrektor biura Związku Miast Polskich przypomniał historię dotyczącą tego projektu i uznał, że na komisji wspólnej wprowadzono w błąd stronę samorządową, bo nie poinformowano, że każdemu ze względu na tę inwestycję obcięto po 12 procent z planowanej rezerwy. Przedstawiciel resortu oświadczył, że było to szeroko konsultowane i jest to najlepsze wyjście z tej sytuacji, aby zapewnić dokończenie tej inwestycji. Ministerstwo Finansów rekomendowało też inny wariant w postaci obcięcia 20 procent. Strona samorządowa w większości uzgodniła propozycję podziału rezerwy ze zdaniem odrębnym Związku Miast Polskich oraz apelem do ministerstwa o poszukiwanie dodatkowych środków na ten cel.

Sprawa dotycząca wyrażenia opinii na temat włączenia się przez Polskę do sprawy przed Trybunałem Sprawiedliwości, ze względu na podobne uwarunkowania dotyczące spółek komunalnych została aprobowana przez Zespół.

Pt., 3 Kw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk