Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Unieszkodliwianie odpadów medycznych i weterynaryjnych

Uchwalenie nowej ustawy o odpadach wymusiło ponowne określenie wymagań i sposobów unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych. Co do zasady zaproponowane rozwiązania powielają obecnie obowiązujące.

W przypadku odpadów medycznych i weterynaryjnych nieposiadających właściwości zakaźnych dopuszcza się:

1)      termiczne przekształcanie odpadów na lądzie (D10);

2)      obróbka fizyczno-chemiczna (z pewnymi wyjątkami), jeżeli zastosowana w tej obróbce technika zapewnia bezpieczne dla środowiska oraz dla życia i zdrowia ludzi unieszkodliwianie odpadów (D9);

3)      składanie na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne (D5).

Z kolei odpady medyczne i weterynaryjne posiadające właściwości zakaźne mogą być – zgodnie z ustawą – unieszkodliwiane wyłącznie przez termiczne przekształcanie odpadów (proces D10). Odpady zakaźne muszą być jednak unieszkodliwiane w wyżej temperaturze – temperatura gazów powstających w wyniku spalania musi być nie niższa niż 1100oC (co do zasady wymagana jest temperatura 850oC).

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań i sposobów unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych został skierowany do zaopiniowania przez Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Niedz., 18 St. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski